Zorunlu trafik sigortasında yeni dönem

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Şimşek, trafik sigortasında her türlü düzenlemeye rağmen indirim yapılmadığı için müdahale edeceklerini bildirdi.

Geçen yıl Kasım ayından bu yana fahiş sigorta primi fiyatlarıyla gündeme gelen zorunlu trafik sigortasında yeniden düzenlemeye gidilmesi bekleniyor. Sigorta şirketlerinin ve sigortalının karşılıklı mağduriyetlerini ortadan kaldıracak her türlü düzenlemenin yapılmış olmasına rağmen sigorta şirketlerinin indirime yanaşmadığını ifade eden Mehmet Şimşek, bu duruma müdahale edeceklerini ifade etti. Vatandaşların daha düşük primlerden yararlanabilmesi amacıyla yeni bir model geliştirdiklerini bildirdi.

Zorunlu trafik sigortasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Şimşek, primlerin serbestçe belirlendiğini ve bu sigortanın zorunlu olmasının, primlerin gerek sigortalılar gerekse sigorta şirketleri bakımından makul tutarlarda tespitini zorunlu hale getirdiğini söyledi.

Zorunlu trafik sigortasındaki yapısal bozuklukların ortadan kaldırılması için gerekli düzenlemelerin bu yılın Nisan ayında yapılmış olduğunu ifade eden Şimşek,

"Kanundan sonraki dönemde sigorta primlerinin düşmeye başladığı görülmekle beraber söz konusu primler arzu edilen makul prim seviyelerinde değildir. Bu durum sigorta sektörünün primlendirme uygulamasına olan güveni ve bu bağlamda sistemin sürdürülebilirliğini olumsuz yönde etkilemektedir." ifadelerini kullandı.

Vatandaşlar en düşük fiyatı görebilecek

Şimşek vatandaşların daha düşük sigorta primlerinden faydalanabilmeleri için yeni bir model geliştirdiklerini ifade ederek, bu kapsamda bütün sigorta şirketlerine ait fiyatların tek bir sistemde görülebileceğini, buna göre en düşük fiyat tercihinde bulunabileceğini kaydetti.

Kimlik numarası ve plaka girilerek fiyatlar görülecek

Bu şekildeki bir düzenlemenin sonucunda sigorta şirketleri arasındaki rekabeti güçlendireceğini ve hızla fiyat düşüşüne yol açacağını belirten Şimşek,

"Buradaki en büyük sorun vatandaşların tüm sigorta şirketlerinin uyguladığı zorunlu trafik sigortası primlerinden haberlerinin olmaması. Serbest piyasa şartları dahilinde sigorta priminin oluşması ise sigortacı ve sigortalının doğru ve güncel bilgiye erişimleri ile mümkündür. Bunu sağlayarak vatandaşlarımızın en düşük fiyatları seçmesi için bir anlamda yol göstermiş olacağız.

Eylül sonu itibariyle yeni sisteme geçiş yapılacak

Bu çerçevede vatandaşlarımızın eylül sonu itibarıyla poliçe yenilemelerinde, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin internet sitesinden (www.sbm.org.tr) sadece kimlik numarası ve araç plakası ile Türkiye genelindeki tüm sigorta şirketlerinin tekliflerini görmesi mümkün olacak. Vatandaşların en düşük fiyata yönlenmesi diğer şirketlerin de uyguladığı prim tutarlarını gözden geçirmesine neden olacaktır."

Daha düşük fiyat teklifinde bulunan şirketin kazançlı çıkacağına dikkati çeken Şimşek, böylelikle sektörün de fiyat uygulamalarına çeki düzen vereceğini söyledi.

Şimşek, araç sahiplerine, piyasadan aldıkları tek fiyatla yetinmemeleri, en uygun teklife göre poliçe düzenletmeleri çağrısında bulundu.

"Bu sektöre verdiğimiz ikinci şanstır”

Şimşek, "Bu, sektöre verdiğimiz ikinci şanstır, sigorta şirketlerinin bunu iyi kullanması gerekiyor. Nitekim bu dönemde suistimalde bulunan, yüksek seviyede prim belirleyen sigorta şirketlerini de tek tek tespit ettik ve bu şirketlerden savunma talep ettik. Mevzuata aykırı hareket eden şirketlere idari ceza uygulayacağız." ifadelerini kullandı.

Fiyatlarda değişiklik olmazsa Hazine Müsteşarlığa duruma el atacak

Şimşek, serbest piyasa şartları dahilinde, zorunlu trafik sigortası primlerinin makul fiyatlara inmemesi durumunda Hazine Müsteşarlığının müdahale yetkisini kullanacağını sözlerine ekledi.
AA