Zehir bulutları Türkiye'ye geldi! Yağmurda kalmayın!

IŞİD'in Musul'dan çekilirken kükürt madenlerini ateşe vermesiyle oluşan zehir bulutları, Türkiye'ye doğru geliyor. Uzmanlar, oluşabilecek asit yağmurlarına karşı uyardı.

IŞİD’in Musul’dan kaçarken ateşe verdiği kükürt madenlerinden çıkan zehirli bulutlar Türkiye’ye doğru geliyor. Uzmanlar, kükürt yüklü bulutların Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da görülecek yüksek nemle birleşerek asit yağmurları yaratabileceği endişesinde.

TARIM ALANLARI BÜYÜK ZARAR GÖREBİLİR

Kanlı terör örgütü IŞİD’in Musul çevresinde yaktığı kükürtten yükselen dumanların, rüzgârın güneye dönmesiyle Türkiye’ye doğru ilerlediği belirtildi. NASA, dev duman bulutunu, uydudan görüntüledi. Duman bulutunun Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da görülecek yüksek nemle birlikte asit yağmurları yaratabileceği endişesi oluştu. Asit yağmuru, yalnızca insanları değil, doğadaki tüm canlıları olumsuz etkileyecek. Özellikle tarım alanları büyük zarar görebilir. Uzmanlar, kapı ve pencerelerin kapatılması gerektiğini belirtirken “Solunum sistemi, kalp ve dolaşım sistemi sorunları, alerjisi olan kişiler nefes almada zorlanabilir. Asit yağmurlarının ciltle temas etmesi halinde ise deriyle ilgili sorunlara neden olur.” dediler.

"YAĞMURDA KALMAYIN, YAĞMUR SUYU KULLANMAYIN"

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, yarın beklenen yağışlarla ilgili "Yağmurda kalmayın, yağmur suyu kullanmayın." uyarısı yaptı. Kadıoğlu, asit yağmurlarından etkilenmemek için yağmur suyunun kullanılmaması gerektiğini belirterek “İlk dakikalarda yağmurdaki asit oranı fazla olacak. Volkanik patlamalarla eşdeğer olacağı söyleniyor, böyle panik bir durum söz konusu değil fakat yağmur suyunu fazla kullanmamaya ve dışarıda spor yaparak tenimizi asite maruz bırakmamaya özen göstermeliyiz. İnsanlara verdiği zararın yanında asitin deniz canlılarına, tarihi eserlere, binalara, arabalara kadar zararı vardır." dedi.