Yunanistan darbeci askerleri reddetti

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) gerçekleştirdiği darbe girişiminde bulunduktan sonra Yunanistan’a sığınma talebinde bulunan 8 askerden 3’ünün başvurusu reddedildi.

15 Temmuz gecesi FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirilen başarısız darbe girişimine katıldıktan sonra Yunanistan’a sığınma talebinde bulunan 8 darbeci askerden 3’ünün talebi siyasi iltica komisyonu tarafından reddedildi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıktan sonra Yunanistan'a kaçarak siyasi sığınma talebinde bulunan 8 askerden 3’ünün başvurusu, siyasi iltica komisyonu tarafından reddedildi.

Yunan basınından konuya ilişkin edinilen bilgilere göre, kalan diğer 5 darbeci askerin önümüzdeki hafta bir kez daha mülakata alınarak siyasi sığınma talepleri değerlendirmeye alınacak. Darbeci askerlerin sığınma taleplerinin yeniden kabul edilmemesi durumunda bir üst komisyona ve Yunan mahkemelerine de itiraz edebilecekleri söylendi.

Sikorsky tipi askeri helikopterle başarısız darbe girişiminin ardından Yunanistan'ın Dedeağaç Havalimanı'na inen 8 askerin rütbeleri sökülmüş, darbe girişimine katılan askerler Yunanistan'dan siyasi sığınma talebinde bulunmuştu.

Dedeağaç mahkemesi tarafından ülkeye yasa dışı yollardan girme suçundan ikişer ay tecilli hapis cezasına çarptırılan darbeciler gözaltında tutuldukları Ferecik Hapishanesi'nden güvenlik gerekçesiyle önce Kavala’ya sonra Atina yakınlarındaki bir kampa nakledilmişti.
AA