Yükselen dolar piyasalarda gerginlik yarattı

ABD Merkez BANKASI (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın dünkü konuşmalarını ardından yükselişini yükselişini sürdüren dolar küresel piyasalarda gerginliğe neden oldu.

Küresel piyasalarda Fed başkanı Yellen'in açıklamaları sonrasında dolardaki güçlenme ivme kazanırken, gözler ECB Başkanı Draghi'nin açıklamalarına çevrildi.

Küresel piyasalarda ABD Merkez Başkanı (Fed) Janet Yellen'in açıklamaları sonrasında dolardaki güçlenme ivme kazanırken, gözler bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin açıklamalarına çevrildi.

ABD'de yeni başkan Donald Trump'ın ekonomi politikalarının enflasyon ve faizlerde yükselişe neden olacağı beklentileriyle dolarda yaşanan artış, dün ABD'den gelen pozitif enflasyon ve istihdam verileri ile Fed Başkanı Yellen'ın konuşması sonrasında ivme kazandı.

Yellen, dün kongrede yaptığı sunumda, "Faiz artışının, gelecek veriler Komite’nin (FOMC) hedeflerine doğru ilerleme gösterirse görece yakın zamanda uygun olacağına karar verdik. Bu karar, iş gücü piyasasındaki iyileşmenin devam ettiğini ve ekonomik büyümenin yılın ilk yarısında görülen sınırlı hıza kıyasla toparlandığını teyit etti." ifadelerini kullandı. Faiz artışına gidilmesinin uzun süre ertelemesinin, daha ani ve hızlı sıkılaşmaya neden olabileceğini belirten Yellen, 2018'in sonunda dolacak görev süresini tamamlama niyetinde olduğunu belirterek de istifa söylentilerine nokta koydu.

Analistler, Yellen'ın açıklamalarını faizlerin gelecek ay artırılabileceğine dair "açık bir ipucu" olarak değerlendirilirken, son dönemde açıklanan verilerin de Fed'in faiz artırımını desteklediğini ifade etti. Tüm bunların dolara olan talebin artmasına yol açtığına işaret eden analistler, bugün Fed yetkililerinden gelecek açıklamaların izleneceğini kaydetti.

Avrupa tarafında, avro/dolar paritesi dün 1,0620 seviyelerine gerilemesi sonrasında bugün de düşüşünü 10'uncu güne taşıyarak 1,0582'yi gördü. Pay piyasalarında ise Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,20, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,67 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,57 yükselişle günü tamamladı.

Analistler, bugün Avro Bölgesi eylül ayı cari işlemler dengesi ile Almanya'da Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) verilerinin takip edileceğini belirterek, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin konuşmasının ise piyasaların yönü açısından belirleyici olacağını kaydetti.

Yurt içinde ise dün dövizdeki yükseliş karşısında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), finansal sisteme ek döviz likiditesi imkanı sağlanması amacıyla rezerv opsiyonu katsayılarında değişikliğe gittiğini duyurdu. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, TCMB'nin müdahalesi sonrasında bankacılık sektörü hisseleri öncülüğünde yüzde 1'in üzerinde kazanç elde ederken, doların tarihi zirvesini görmesiyle kapanışa doğru kazançlarının bir kısmını geri vererek günü yüzde 0,5 yükselişle 75.136,22 puanda tamamladı. Dolar/TL ise bu sabah rekorunu 3,3845'e taşıması sonrasında 3,37'nin üzerinde dengelendi.

AA