Yüksekova'da 2 bin kişiye iş imkanı sağlanacak

Uzun süredir sokağa çıkma yasağının ardından kısmi olarak serbestlik getirilen Yüksekova'da kamusal altyapı hizmetlerinin yenilenmesinde 2 bin kişi istihdam edilecek.

Hakkari ilinin Yüksekova ilçesinde huzur ve güvenliğin sağlanabilmesi için 13 Mart tarihinde sokağa çıkma yasağı ile birlikte operasyonların sonrasında terör örgütünün meydana getirdiği tahribatın ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar da sürüyor. Bu kapsamda yapılan çalışmaalr dahilinde Yüksekova'daki altyapı hizmetlerinin yenilenebilmesi için 2 bin kişinin istihdamı sağlanacak.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Yüksekova Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığıyla imzalanan iş birliği protokolü kapsamında, ilçede kamusal altyapının yenilenmesi hizmetlerinde çalıştırılmak üzere 2 bin kişinin istihdam edileceği kaydedildi.

9 ay boyunca çalıştırılacak işçilere asgari ücret oranında maaş verileceğinin ifade edildiği açıklamada, şöyle denildi:

"Başvuruların 09-18 Ağustos tarihleri arasında 'www.iskur.gov.tr' adresine veya Yüksekova Kaymakamlığı ile Yüksekova Belediyesi bünyesindeki hizmet noktalarına ya da Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne şahsen yapılması gerekmektedir.

Katılımcılarda 18 yaşını doldurmuş olmak, sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olmak, emekli, malul aylığı almamak, öğrenci olmamak şartları aranmaktadır. Uzaktan eğitim öğrencileri de Toplum Yararına Çalışma Programına (TYÇP) başvuramaz. Belirtilen şartları taşımayan katılımcılar programa dahil edilmiş bile olsalar, tespiti halinde ödenen ücret ve idari giderler geri tahsil edilecektir."

AA