Yüksekova 2,5 milyarlık yatırımla hayata döndürülecek

Şehircilik Bakanlığı tarafından PKK tarafından yerle bir edilen Yüksekova’ya hayatın normale dönmesi için 2,5 milyar liralık yatırım yapılacak.

Bölücü terör örgütü PKK tarafından her tarafı enkaza çevrilen Hakkari’nin Yüksekova ilçesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayatın yeniden normale dönmesi için 2,5 milyar değerinde bir yatırım gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Bakanlıktan söz konusu yatırım ile ilgili yapılan yazılı açıklamaya göre, terörle anılmak istemeyen Yüksekovalılar, yeni yapılacak konutlar, 10 bin kişi kapasiteli stadyum, sosyal tesis ve yeşil alanlar için gün sayıyor.

Bu kapsamda Bakanlıkça, bölücü terör örgütünün enkaza çevirdiği ilçede şehir hayatının normale dönmesi ve yerleşim alanlarının yeniden inşası için 2,5 milyar liralık yatırım hayata geçirilecek. Yüzlerce konutun yapılacağı ilçede, sosyal tesis ve yeşil alanlar için de 250 milyon liralık bütçe ayrıldı.

İlçede enkaz kaldırma işlemleri sürerken, altyapı için 200 milyon, yol yapımı için 50 milyon, kira yardımları için 100 milyon ve yeni konut yapımları için ise yaklaşık 1 milyar 610 milyon liralık yatırım planlandı.

10 bin kişilik yeni stadyum

Bakanlık, ilçede hayatın normale dönmesi ve oluşan maddi kayıpların telafi edilmesi için faaliyetlerini sürdürürken, ilçenin sosyal yaşamının geliştirilmesi için de çalışmalara başladı.
AA