“YPG Menbiç’ten çekilerek Fırat’ın doğusuna geçecek”

YPG bugünkü açıklamasında Menbiç’ten çekileceğini söyledi.

Bölücü terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı olan YPG bugün yaptığı açıklamada Menbiç’ten çekileceğini söyledi.

Açıklamada, "Güçlerimizin kentteki rolünü tamamlamasının ardından Menbic'de bulunan YPG savaşçılarını çekerek Fırat'ın Gazabı hamlesine katılacağımızı belirtiyoruz" ifadeleri kullanıldı.

“YPG Menbiç’ten çekilerek Fırat’ın doğusuna geçecek”

Milliyet’te yer alaan habere göre; ABD Başkanı Barack Obama'nın özel temsilcisi Brett Mcgurk, kişisel Twitter hesabından Türkiye ile ABD arasında sorun haline gelen YPG güçlerinin Menbic'ten çekilmesi ile ilgili bir mesaj paylaştı. Mcgurk mesajında, "Bütün YPG güçleri yerel birimlerin eğitimi tamamlandıktan sonra Menbic'ten ayrılıp Fırat'ın doğusuna geçecek" dedi.

ABD’li temsilcinin paylaştığı bu mesajın ardından PKK uzantısı YPG’den açıklaam geldi. Menbiç’ten çekileceğini öne süren terör örgütü şu ifadeleri kullandı:

"Güçlerimiz, 15 Ağustos 2016 tarihinde Menbic Askeri Meclisi ve uluslararası koalisyon güçlerinin de desteği Münbic'i DEAŞ çetelerinden temizledik. Menbic'in özgürleştirilmesi ve Menbic Askeri Meclisi savaşçılarının eğitim çalışmalarının tamamlandı. Mevcut durumda Menbic'de bulunan askeri ve güvenlik kurumları olası saldırılara karşı cevap olabilecek pozisyondadır.

Güçlerimizin kentteki rolünü tamamlamasının ardından Menbic'de bulunan YPG savaşçılarını çekerek Fırat'ın Gazabı hamlesine katılacağımızı belirtiyoruz. Aynı zamanda savaşçılarımıza kucak açan kahraman Menbic halkına da teşekkürlerimizi sunuyoruz. Eğer ki gerekirse, Menbic halkının çağrılarına tekrardan cevap olmaya hazır olduğumuzu belirtiyoruz."
Milliyet