Yılın Otomobili: Opel Astra

Opel Astra, yıllardan beri piyasada otomobil tutkunlarının güvenini sağlamayı başarırken, aynı zamanda başarısını da tescilledi.

Opel Astra, yıllardan beri piyasada otomobil tutkunlarının güvenini sağlamayı başarırken, aynı zamanda başarısını da tescilledi. Aynı segmentteki Volvo XC90 ve Mazda MX-5 ile yarışan Opel Astra, diğer araçları geçmeyi başarırken, yılın otomobili olarak seçilerek, farkını tekrar ortaya koydu.

Avrupa’da araçlar için yapılan değerlendirmelerde Opel Astra az bir farkla da olsa diğer araçları geride bırakmayı başardı. Otoritelerden 309 puan almayı başaran Astra’yı 294 puanla Volvo XC90 ve 202 puanla Mazda MX-5 takip etti.

2016 Car of the Year adı ile yapılan ve Türkçe’ye 2016 Yılın Otomobil Ödülü olarak çevrilen ödüllerde, Opel Astra’nın ödül alması sürpriz olmazken, BMW gibi markaların sıralamalarda 7. olması sürpriz oldu.

22 Avrupa ülkesinden temsilcilerin katılımı ile oluşturulan jüri, araçları pek çok açıdan değerlendirirken, Opel Astra jürinin büyük bir kısmından yüksek bir puan almayı başardı.

Opel Astra’nın Beğenilen Özellikleri

Almanların en iyi markaları arasında bulunan Opel Astra, bir önceki modellerine göre çok daha geliştirilmiş durumda. Farlarındaki LED donanımdan, diğer sürücüleri rahatsız etmeden yüksek aydınlık sağlamasına kadar pek çok konuda sürüş kolaylığı sağlayan Opel Astra 4 farklı model ile satışa çıkmış durumda.

Design, Enjoy, Dynamic ve Excellence olarak farklı konseptlerde hazırlanmış durumda. En ekonomik modeli, Enjoy olurken, en yüksek ve dolu modeli Excellence. Tasarım açısından modeller arasında çok fark olmamasına karşın, araçların özellikleri, modeller arasında değişiyor. Gelişmiş park pilotu, geri görüş kamerası, kör. uyarı sistemi, elektronik klima, yokuş kalkış desteği, viraj dönüş desteği gibi özellikleri ile farklı model araçlarda özelliklere sahip olmak mümkün. Ayrıca araçlarda opsiyonel donanımlar da araç modellerine göre oldukça farklılık göstermektedir.