Yerli Otomobilde Testler Başlıyor

Türkiye'nin büyük umutlar taşıdığı ve özel bir şekilde çalışmaların yürütüldüğü yerli otomobilde sıra test sürüşlerine geldi.

Yerli otomobilin testlerine 30 ile 40 arasındaki araç ile katılım yapılacağı ve yerli otomobil çalışmaların testler sonrasında elde edilen verilere göre sonuçlanacağı öğrenildi. 4 farklı protipini üretilen yerli otomobilde, 4 farklı model üzerinden yapılacak filo üretimi sayesinde test sırasında üretimi yapılacak tüm modeller de test edilecek.

Hedef 2020

Yerli otomobil için daha önce yapılan açıklamalarda 2020 öncesinde seri üretime geçileceği belirtilirken, bu konuda testlerden çıkacak sonuç oldukça önemli. Yerli otomobil projesinin önemli artılarından birisi Türkiye sanayi sektörüne olacak. Elektrik motoru gibi elektrikli otomobillerde kullanılan akşamların hazırlandığı sanayi sektörü, elektrikli otomobillerin yaygınlaşması ile birlikte uluslararası Pazar açılacak.

Yerli üretim otomotiv parçalarının dünyaya satılması yerli otomobil ile hedeflenirken, bu hedefin başarılı olmasının altında aracın tutması ve sadece Türkiye'de değil yabancı ülkelerden de ilgi görmesi yatıyor. Aksi halde başarısız bir proje ile elektrikli otomobil konusunda Türkiye'nin ihraç yapabilir hale gelmesi oldukça zor görünüyor.

Bugüne kadar yapılan açıklamalarda otomobil projesinin yurtdışına yönelik durumu hakkında herhangi bir bilgi verilmezken, özellikle Türkiye’de pek çok vatandaş aracın Türkiye ile sınırlı kalıp kalmayacağını merak ediyor. Bu konudaki detayları ise önümüzdeki günler gösterecek.