Yeni Siber Saldırı Bilgisayarları Felç Ediyor

Dünya genelinde yeni bir siber saldırının etkili olmaya başladığı belirtildi. İşte saldırı ile ilgili detaylar.

Son dönemlerde birbirinden farklı ve etkili pek çok farklı siber saldırı dünya genelinde görülmeye başlarken Ukrayna'da başlayan yeni bir siber saldırının kısa süre içerisinde tüm dünya genelinde görülmeye başlandığı ifade edildi.

Hızlı Yayılıyor

Özellikle geçtiğimiz günlerde bilgisayarları kilitleyen ve ancak ücretli bir şekilde açılabilen şekli ile dikkat çeken virüs dağılırken, bu virüsün bir benzeri olan yeni saldırılar çok daha fazla bilgisayarı tehdit ediyor. Ukrayna'da görünmeye başladıktan çok kısa bir süre sonra özellikle Rusya gibi ülkelerde görülen ve kısa süre içerisinde Amerika Birleşik Devletleri ne kadar ulaşmayı başaran bu virüste bilgisayarlar kilitleniyor ve kullanılamaz hale geliyor. Üstelik önceki bilgisayar virüslerinden farklı olarak bu sefer paraların Bitcoin üzerinden ödenmesi isteniyor. Böylece kullanıcıların ödeme yapmasının ardından bilgisayar sistemleri açılıyor. Üstelik Bitcoin üzerinden istenilen bu ücretler nedeniyle kişilerin saldırganları takip etmesi de oldukça zorlaşıyor.

Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda virüsün özellikle tam olarak öğrenilemediği ve şu anda virüsün tespit edilerek etkisiz hale getirilebilmesi adına çalışmaların devam ettiği belirtildi. Virüsü kapan bilgisayarların açılabilmesi adına 300 dolarlık Bitcoin ödenmesi gerekiyor. Oldukça yüksek olan bu ücretin karşılanmaması halinde ise bilgisayarın normal şekilde kullanılması mümkün olmuyor.