Yeni Megane Sedan Bursa'da üretilecek

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, yeni Megane Sedan'ı dünyada üreten ve ihraç eden tek fabrika olmaya hazırlanıyor.

ÜRETİM VE İHRACAT ARTTI

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Renault Grubu üretim platformları içinde M1 segmentinde sedan kasa üretimden sorumlu fabrika olan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları'nın, yeni Megan'ı üretecek ve ihraç edecek tek fabrika olmasından mutluluk duyduğunu belirtti. Çelik; "Bugün Türkiye'de satılan her dört otomobilden üçünü ithal ettik. Ülkemizde üretilen binek modellerin sınırlı olması nedeniyle otomobil pazarındaki artış bize büyük bir ithalat yükü getiriyor. Her geçen gün artan bu talebin Türkiye yapılan üretimden karşılanması, sektörde ticaret dengesini korumamızı sağlayacaktır. Bu nedenle özellikle binek otomobil alanındaki yatırımlar bizleri çok mutlu ediyor. Geçen yılın aynı dönemine göre otomobil üretimi yüzde 7, otomobil ihracatımız ise yüzde 10 oranında artış gösterdi. Ağustos ayında ise, 1 milyar 680 milyon ihracat ile tarihinin rekorunu kırdık." diye konuştu.

AMACIMIZ BİR TÜRK MARKASI OLUŞTURMAK

Bakan Yardımcısı Çelik, Otomotiv Test Merkezi için bu yıl fren testi merkezinin ihalesini tamamlamayı hedeflediklerini vurgularak, şöyle konuştu: "Böyle bir test merkezinin varlığı sektörde yeni tasarım ve teknolojiler geliştirmemizde önemli bir rol oynayacaktır. Yerli otomobil projesinin de otomotiv sektörüne büyük güç katacağını düşünüyoruz. Yerli otomobil projemizin amacı, bir otomobil yapmaktan öte bir Türk markası oluşturmaktır. Güçlü bir Türk markasının oluşması otomobil sektörüne ve bu sektörün büyük aktörlerine güç katacaktır. Bursa'daki Otomotiv Test Merkezi'de en geç bu ay sonunda projesi onaylanmış olacak. İmalatı için ise ihalesi 3 ay içerisinde tamamlanmasını hedefliyoruz."

TASARIMCILARA MÜJDE

Konuşmasının sonunda tasarımı gerçekleştirenlere müjde veren Çelik, tasarımın merkezleri ve mevzuatları ile birlikte Türkiye'nin en önemli konularından birisi olması gerekliliğe değindi. Çelik; "Çalışanların her birinin buluşunu çok değerli olarak görüyoruz. Bunların her birisine yeni kanunda yer verdik. Bu işten işi azaltan buluşlar olduğu zaman, üretimi daha verimli hale getiren ve katkı veren buluş ise, bu kim olursa olsun onların her birinin emeği olarak bunları da koyduk. Önümüzdeki dönem ilk yasa ile patent yasasını onaylayacağız." diye ekledi.

HEDEFLENEN ÜRETİM 500 BİN ADET

Oyak Renault Genel Müdürü Tunç Başeğmez, Yeni Renault Megane Sedan'ın Bursa'daki Oyak Renault Otomobil Fabrikaları'nda üretilmesi için 200 Milyon Avro yatırım yapıldığını belirtti. Yatırımların, gerek fabrikada, gerekse tedarikçilerde yapılan yeni kalıp, ekipman ve makine yatırımları, AR-GE ve mühendislik yatırımları ile test giderlerini kapsadığı söyleyen Başeğmez, "Yeni Megane Sedan üretimi, Oyak Renault Otomobil Fabrikaları'nda 700 kişilik ek istihdam oluşturuyor. 250'den fazla çalışanımız projenin ilk aşamalarından itibaren görev aldı. Fabrikamızın mühendislik, satınalma, kalite, finans ve üretim bölümlerinde görevli onlarca arkadaşımız, projenin ürün geliştirme ve devreye alma sürecinde önce Fransa'da, sonra da fabrikamızda farklı görevler aldı. Sonuçta, altmıştan fazla yerli imalatçımızın da katıldığı yoğun, stresli ama bir o kadar da keyifli bir çalışma ortamında, bu ürünü ortaya çıkardık. Yeni Megane Sedan, tüm dünyaya Oyak Renault'dan üretilecek. Hedeflenen toplam üretim miktarımız 500 bin adet. Ürettiğimiz araçların yüzde 80'ini ihraç ediyoruz. Diğer tüm ürünlerimizde olduğu gibi, Yeni Megane Sedan'ın da motor, vites kutusu ve yürüyen aksamları fabrikamız hatlarında üretiliyor. Bu bakımdan da, Türkiye'de hem karoseri hem de mekanik aksamın birlikte üretildiği tek binek otomobil fabrikasıyız. Bu da bize ayrı bir güç ve otonomi veriyor." dedi.

RENAULT VE OYAK ORTAKLIĞI İÇİN YENİ BİR ADIM

Renault Grubu Avrasya Başkanı Denis Le-Vot, yeni Megane Sedan'ın Oyak Renault Otomobil Fabrikaları'ndaki endüstriyel lansmanın, Renault ve OYAK ortaklığı için karşılıklı saygı ve güvene dayanan yeni bir adım olduğunu dile getirdi. Le-Vot; "Öncelikle Türkiye pazarında ve ihracat yaptığımız ülkelerde başarısıyla tanınacağından emin olduğumuz bu güzel otomobil için Oyak Renault çalışanlarını kutluyorum. Biz, Renault Grubu olarak Türk ekonomisine ve Türkiye pazarına inanıyor ve güveniyoruz. Bu vesileyle Yeni Megane Sedan'a ticari hayatında başarılar diliyorum." dedi.

5 KITADA 80'DEN FAZLA ÜLKEYE İHRACAT EDİLECEK

OYAK Genel Müdürü Savaş Erdem de, yeni Megane Sedan'ın Bursa Oyak Renault Fabrikaları'nda üretime başlamasının önemine değindiği konuşmasında şunları söyledi: "Ekonomimizin lokomotif sektörlerinin başında yer alan otomotiv sektörü bizim için büyük önem taşıyor. Oyak Renault ile üretim, Renault MAİS ile satış ve pazarlama, Orfin ile oto finansmanı alanlarında sektörümüze yön veriyor olmaktan gurur duyuyoruz. Oyak Renault'nun 5 kıtada 80'den fazla ülkeye gerçekleştirdiği ihracat ile ekonomimize her yıl 3 milyar dolara yakın katkıda bulunuyor olması bizleri ayrıca gururlandırıyor.Bugün bantlardan inmeye başlayan Yeni Megane Sedan'ın gerek üretim gerek ihracat ve iç pazar olarak ortaklığımıza daha büyük ivme katacağına yürekten inanıyorum."

9 renk tercihiyle piyasaya sürülen Yeni Megane Sedan'da bir önceki modele göre aracın dizaynına uygun 6 yeni renk geliştirildi. Boya tesisleri, bu yeni üründen özel olarak beklenen görünüm performansını sağlayacak çeşitli yatırımlarla modernize edildi.

AA