Yemen'deki kolera salgını çocukları hayattan koparıyor

Dünya Sağlık Örgütü, Yemen'de hızla yayılan kolera salgını nedeniyle 6 kişinin öldüğünü, bin 410 kişinin kolera şüphesi taşıdığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yaptığı bir yazılı açıklama ile Yemen'in Sana, Aden ve İbb kentlerinde kolera nedeniyle 6 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

55 KİŞİ HASTALIĞIN PENÇESİNDE

Açıklamada, laboratuvar testleri sonucunda 55 kişinin koleraya yakalandığının belirlendiği, şüpheli vaka sayısının ise bin 410'a yükseldiği ifade edildi.

Şüpheli vakaların 10 ilde görüldüğü ve bunların başında Taiz, Aden, Lahic ve El-Hudeyde'nin geldiği kaydedilen açıklamada, kolera olduğu belirlenen vakaların ise 9 ilde yer aldığı bilgisi verildi.

EN ÇOK BEBEKLER VE ÇOCUKLAR ETKİLENİYOR

DSÖ, Yemen'de endemik olarak görülen şiddetli sulu ishalin özellikle bebekler ve öğrenciler arasındaki en yaygın ikinci ölüm nedeni olduğunu aktardı. Örgütün Ortadoğu Ofisi Sözcüsü Rana Sidani, geçen cumartesi yaptığı açıklamada, ülkede ishal nedeniyle 13 kişinin öldüğüne ve bunun kolera dışındaki virüslerden de kaynaklanmış olabileceğine değinmişti.

Yemen'de yaklaşık 2 yıldır hükümetle Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih ittifakı arasında süren çatışmalarda 10 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti. Çatışmalarda, Yemen'in birçok hastanesi hedef alınarak kullanılamaz hale getirildi.

AA