Yaz sıcaklarında sağlığımızı korumak için neler yapabiliriz?

Kış mevsiminde soğuktan ve zararlı etkilerinden korunmak için geliştirdiğimiz yöntemler gibi yaz aylarında da sıcaktan kendimizi korumamız gerekiyor.

Yaz aylarında bulaşıcı hastalıklar ve özellikle sıcak havanın oluşturduğu nem nedeniyle deri hastalıkları çok sık görülür. Sıcaktan ve zararlı etkilerinden korunabilmek için uygulayacağımız birkaç basit yöntemle daha güzel bir yaz geçirebilmemiz mümkün.

Yaz mevsiminde birinci kural her zaman en az 2 litre veya daha fazla olmak üzere su içmektir. Düzenli sıvı tüketilmediği zaman özellikle yaz mevsiminde vücut direncini kaybeder ve tansiyon dengesizliği yaşar.

İkinci ve en önemli kurallardan birisi de şüphesiz ki güneşin zararlı ışınlarından korunabilmektir. Bunun için yaz aylarında gündüz saat 12.00-16.00 saatleri arasında dışarıya çıkmamak gerekir. Dışarı çıkarken de mutlaka güneş koruyucu, şapka ve güneş gözlüğü kullanmak gerekmektedir.

Bir diğer önemli kural ise aşırı yağlı, tuzlu ve baharatlı yiyeceklerde uzak durmak. Halsizliğe ve hazımsızlığa neden olan ağır yiyecekler özellikle yaz aylarında sağlığımızı daha çok tehdit etmektedir.

Protein ve meyve ağırlıklı beslenmek, alkollü ve asitli içeceklerden uzak durmak ve düzenli olarak sıvı tüketmek yaz aylarında sağlığımızı koruyabilmemiz açısından çok önemlidir.

Özellikle yaz aylarında cilt sağlığımızı güneşin zararlı etkilerine karşı korumalıyız ancak sıcak havalarda oluşan cilt sağlığımızı bulaşıcı hastalıklar konusunda da tehdit etmektedir. Bunun için düzenli olarak duş almalı, cilt tipimize uygun kozmetik ürünler ile temizlenmeli ve düzenli olarak ter önleyici ürünler kullanmalıyız.

Mantar hastalıklarının en sevdiği ortamlar nemli ortamlardır. Bu tip deri hastalıkları aşırı terlemeden ötürü el ve ayaklarda ve vücudun birçok farklı noktasında görülebilir. Bu yüzden nemden ve sağlıksız ortamlardan uzak durmalı özellikle koltuk altı, genital bölge ve ayaklar gibi genelde kapalı kalan bölgelerin temizliği konusunda hassas olmalıyız.

stargundem.com.tr