Yavuz: “Kredi çekerek kurban kesmek doğru değil”

Kur’an Araştırmaları Vakfı Genel Başkanı Prof.Dr. Yunus Vehbi Yavuz, bankalardan kredi çekerek kurban kesme ibadetinin yerine getirilmesinin doğru olmayacağını açıkladı.

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla vatandaşlar da kurban kesme ibadetini yerine getirebilmek için para denkleştirmeye çalışıyor. Bazı vatandaşlar da kurban kesebilmek için kredi çekme yoluna gidiyor.

Ancak Kur’an Araştırmaları Vakfı Genel Başkanı Prof.Dr. Yunus vehbi Yavuz, bankaalrdan kredi çekerek kurban kesme ibadetinin yerine getirilmesinin doğru olmayacağını açıkladı.

Konuyla ilgili açıklamalarda buluna Yavuz, kurban bayramında maddi durumu iyi olmayan kişilerin borçlanmak yerine kurban kesmemesinin daha doğru olacağını ve bankalardan kredi çekerek kurban kesmenin yanlış olacağını söyledi.

Krediyle kurban kesilmesinin doğru bir hareket olmayacağını dile getiren Yavuz, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

''Kurbanı zengin olan ve maddi imkanı olan kişiler keser. Bir ayette 'Allah kuluna gücünün yetmediğini teklif etmez' diyor. İmkanın yoksa bankadan krediyle para çekerek kurban kesmek olmaz. Bankaları bu işe bulaştırarak kurban kesmek doğru bir şey değildir.

“Parası olmayan zaten mükellef değildir”

Zaten mükellef değildir parası yoksa. Kredi alarak borçlanarak kurban kesmek hem dini anlamda uygun değildir. Keseyim de elimde et bulunsun anlamına da getirirse bu da kurban anlamını yitirmiş anlamına gelir. Dinimizin gösterdiği şekilde kurban kesmek daha doğru olur.''

Bazı kişilerin kurbanın derisini sattığını hatırlatan Yavuz,

''Kurban da derisi de ancak fakir, fukaraya veya hayır kurumuna sadaka olarak verilebilir. Sahibi tarafından derisi kullanılabilir ama asla satılmaz. Para ile satıldığı takdirde bu paranın tasadduk edilmesi lazım. Eğer satarsa kurbanını iptal etmiş olur.'' ifadelerini kullandı.

Yavuz, "Kurban kesmede asıl amaç sadece et veya kan akıtmak değil, aksine Allah'ın hoşnutluğuna ulaştıracak iyi niyete sahip olmaktır." şeklinde konuştu.

AA