WhatsApp Dolandırıcılığı Bitmiyor! İşte Yeni Tehdit!

WhatsApp üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık olayları hala devam ediyor. İşte yaşanan son olay.

İngiltere'de geçtiğimiz günlerde WhatsApp üzerinden kısa süre içerisinde milyonlarca cihaza ulaşan mesaj ciddi bir dolandırıcılık olayı ile karşı karşıya kalınmasına neden oldu. WhatsApp üzerinden paylaşılan bu mesajda, WhatsApp ücretsiz kullanım süresinin dolduğu ve kişilerin ücretli versiyonu satın alması gerektiğini belirtiliyor. Bu mesaja inanan kullanıcılar ise özellikle ömür boyu kullanım için 0.99 pound olarak belirlenen ücreti ödedi.

Zarar Büyük!

Milyonlarca kullanıcının bu küçük ücreti ödemesi ile birlikte dolandırıcılar çok kısa süre içerisinde çok yüksek bir gelir elde etmeyi başardı. Bu durumun ortaya çıkmasının ardından ise özellikle Uzmanlar tarafından açıklamalar arka arkaya yapıldı.

WhatsApp üzerinden yayılan bu mesajın dolandırıcılık olayı olduğu ve bu nedenle hiçbir kullanıcının yönlendirilen sayfa üzerinden ödeme yapmaması istendi. Üstelik ödeme ekranında kullanıcıların kredi kartı bilgilerini girmesi tehdidin diğer önemli detaylarından bir tanesi oldu. Şu an için yaşanan bu durumun ne kadar büyük bir bilanço yarattığı bilinmezken, önümüzdeki günlerde konuyla ilgili yapılacak araştırmaların derinleştirilmesi bekleniyor. Bu araştırmalar ile birlikte bu konudaki genel tapuda net bir şekilde ortaya çıkacak.

Paylaşılan bu haberlerin ardından özellikle olayın Türkiye'ye yansımasında ise farklı bir tehlike ortaya çıktı. Benzer dolandırıcılık olaylarında Türkiye'deki WhatsApp kullanıcılarının da benzer bir hata yapabileceği ve ödeme yoluna giderek dolandırıcıların ağına düşebileceği tahmin ediliyor.