Van Gogh'un çalınan eserleri 14 yıl sonra ele geçirildi

Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un çalınan iki paha biçilmez eseri, 14 yıl sonra İtalyan mali polisi ekiplerince Napoli'de bir mafyaya yapılan baskında ele geçirildi.

İtalyan basınında yer alan haberlerde, dünyaca ünlü ressamın kendi adına olan Amsterdam’daki müzesinden 7 Aralık 2002'de çalınan ve paha biçilemeyen eserleri; 1882 yapımı 'Scheveningen Plajı' ile 1884 yapımı 'Nuenen Kilisesi'nin İtalyan mafyasına yapılan polis baskınında ele geçirildiği belirtildi.

KOKAİN BASKININDA VAN GOGH'UN ESERLERİNE ULAŞILDI

İtalyan mali polis ekiplerinin sabah Napoli'ye bağlı Castellammare di Stabia'da milyonlarca avroluk uluslararası boyuttaki kokain ticaretine yönelik yaptığı baskında, Napoli ve civarında etkili olan mafya örgütü Camorra ile ilişkili bir grubun elinde olan iki Van Gogh eserine de ulaştı.

Grubun, Van Gogh’un 2002 yılında Amsterdam’daki müzeden çalınan eserlerini karaborsadaki kokain ticareti karşılığında satın aldığı belirtildi.
İtalya Kültür Bakanı Dario Franceschini, yaptığı açıklamada "İtalyan güvenlik güçlerinin yasa dışı sanat işleri kaçakçılığıyla mücadelesini onaylayan, olağanüstü bir geri kazanım. Bu soruşturmanın sonuçları, suç örgütlerinin sanat eserlerine mali kaynak olarak yararlanmaya baktıklarını ve buna yönelik ilgileri olduğunu doğruluyor." dedi.

AA