Uyarı üstüne uyarı! Sağanak geliyor!

Meteoroloji bugün sabah saatlerinden beri uyarı üstüne uyarı yaptı. Belediyeler iftar programlarını erteledi. İstanbul'da akşam saatlerinde sağanak yağış bekleniyor.

Milliyet'te yer alan habere göre, eteoroloji aralarında İstanbul'un da bulunduğu 24 il için gök gürültülü ve kuvvetli yağış uyarısında bulundu.Ümraniye Belediyesi, bugün 10 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan iftar programını iptal etti.

Meteoroloji'nin yaptığı son hava durumu değerlendirmesine göre Türkiye yeni bir yağışlı havanın etkisine giriyor. bugün Marmara ve Ege bölgesinde başlayacak olan yağışlar gök gürültülü ve sağanak şeklinde olacak. Cuma günü yağışlar Marmara ve Ege'ye ek olarak İç Anadolu bölgesini de kapsayacak. Cumartesi günü Karadeniz bölgesine yayılacak olan yağışlar Samsun, Trabzon, Ordu kesiminde etkili olacak. Yağışlar önümüzdeki hafta da sürecek görünüyor.

Meteoroloji sabah saatelerinden bu yana uyarı yapıyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, kuzeybatı kesimlerde bugün öğle saatlerinden sonra etkisini artıracağı tahmin edilen yağışların, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir ve Bursa ile Çanakkale'nin doğusunda yerel olarak kuvvetli sağanak, gök gürültülü sağanak şeklinde olmasının beklendiği belirtildi. Açıklamada şöylede denildi: "Yapılan son değerlendirmelere göre; bugün akşam saatlerinden sonra Marmara'nın doğusunda etkisini arttırması beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, yarın öğle saatlerine kadar , İstanbul, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Bilecik çevrelerinde aralıklı ve yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin edildiğinden su baskını, sel, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" Açıklamada, meydana gelebilecek su baskını, ani sel, ulaşımda aksamalar, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması istendi.

3 bölge için uyarı yapıldı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İç Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde cuma günü yerel kuvvetli yağış beklendiğini duyurdu. Meteoroloji'den yapılan açıklamada, kuvvetli yağış nedeniyle sel, su baskını, heyelan ve yıldırım gibi oluşması muhtemel risklere karşı uyarıda bulunularak, şöyle denildi: "Yapılan son değerlendirmelere göre; cuma günü, İç Ege (Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak), İç Anadolu'nun kuzeybatısı (Ankara, Eskişehir, Çankırı) Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde (Bolu, Düzce, Karabük, Kastamonu, Çorum ve Amasya ile Bartın, Sinop ve Samsun illerinin iç kesimlerinde) yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır"

Bugün ve yarın yağmurun vuracağı 24 il şöyle:İstanbul, Ankara, İzmir, Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Kütahya, Eskişehir, Manisa, Aydın, Muğla, Uşak, afyonkarahisar, Isparta, Burdur, Düzce, Bolu, Karabük.

Ümraniye Belediyesi 10 bin kişilik iftar programını iptal etti

Meteoroloji yağış alarmı verirken Ümraniye Belediyesi, bugün 10 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan iftar programını, İstanbul'da etkili olması beklenen şiddetli yağış nedeniyle iptal etti. Belediyeden yapılan açıklamada, "Meteorolojiden almış olduğumuz son hava raporunda, bugün özellikle iftar saatlerinde Ümraniyemize yoğun yağış beklendiğinden, İstiklal, Atatürk, Atakent, Tantavi, Yamanevler, Namık Kemal, Esenevler, Armağanevler ve Site mahallelerimiz için kurmayı planladığımız iftar soframız ilerı bir tarihe ertelenmiştir" denildi. (Milliyet)