Üniversiteye giriş sınavlarında değişiklik

Üniversiteye giriş sınavının yılda birkaç kez yapılması için çalışmalar başlatıldı.

Bakanlar Kurulu’nun 30 Ekim 2016 Pazar günü Resmi Gazete’de yayımlanan ‘2017 Yılı Programının Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesine Dair Kararı Eki’nde, eğitimde değişikliklerden bahsedildi.

Üniversiteye giriş sınavlarının yılda birkaç kez yapılması için çalışma başlatıldı. Bakanlar Kurulu’nun 30 Ekim Pazar günü Resmi Gazete’de yayımlanan ‘2017 Yılı Programının Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesine Dair Kararı Eki’nde, eğitimde değişikliklerden bahsedildi.Üniversite sınavının yılda birkaç kez yapılması için çalışma başlatıldı. Öğrenciler, en yüksek puan aldığı sınavla ilgili yerleştirme talep edebilecek.

SINAV SİSTEMİ SİL BAŞTAN

Uygulamada değişikliğe gidilmesinin nedeni öğrencilerin üzerindeki sınav baskısını azaltmak. Yükseköğretime geçiş sınavlarının yılda birden fazla yapılabilmesi için gerekli teknik altyapı çalışmaları tamamlanacak. Böylece, yılda birkaç kez üniversite sınavı yapılabilecek. Öğrenciler, bu sınavlardan hangisinde en yüksek puanı aldıysa, ona göre bir yüksek öğretim kurumuna yerleştirilebilecek.

Hürriyet