Üniversite öğrencileri burslarını bu yıl erken alacak

Üniversite birinci sınıf öğrencilerine erkenden burs ve kredi alabilecekleri müjdesi verildi. Birinci sınıf öğrencileri ekim, kasım aylarında burslarını alabilecekler.

Üniversite birinci sınıf öğrencilerine erkenden burs ve kredi alabileceklerinin müjdesi verildi. Birinci sınıf öğrencileri ekim, kasım, aralık aylarında burslarını alabilecekler.

Açıklama yapan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Genel Müdürü Aksu, Bakan Kılıç’ın talimatıyla birinci sınıf öğrencilerine ekim, kasım, aralık aylarında burs ve kredi ödemelerinin yapılacağının müjdesini verdi.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar (KYK) Genel Müdürü Sinan Aksu, bu yıl 900 bin öğrencinin burs ve kredi alabilmek için başvuruda bulunacağını tahmin ettiklerini dile getirdi.

Başvurularda öğrencilerin verdikleri bilgileri değerlendirmeye alarak öğrencilere haber vereceklerini ifade eden Aksu, bu yıl ekim ayının ilk haftası öğrencilerimizin burs ve kredi başvurularını alacaklarını ve başvuruların tamamının e-devlet sistemi üzerinden olacağını söyledi.

Öğrencilerin başvuru sırasında verdikleri bilgileri 11 devlet kurumundan doğrulattırdıktan sonra kasım ayından itibaren öğrencilere burs ve kredi başvurularının kabul edilip edilmediği ile ilgili bilgi paylaşımında bulunulacak.

Önceden birinci sınıf öğrencilerinin ocak ayında burs ve kredilerini alabildiklerini ifade eden Aksu, artık üniversite birinci sınıf öğrencilerinin de erkenden kredi ev burslarını alabileceklerinin müjdesini verdi.

Kredi almanın avantajlı yanlarından bahseden Aksu, eğer öğrenci işe yerleşmediyse ödemeyi erteleme erteleme imkanlarının olduğunu ve Yüksek Öğrenim Kurumu’na başvurarak herhangi bir işe girmemiş olduklarını bildirmeleri gerektiğini söyledi.

Aksu, annesi ve babasını kaybetmiş öğrencilere, şehitlerin evlilerse çocuklarına değillerse kardeşlerinin tamamına, gazi çocuklarına burs verdiklerini aktardı.

Aksu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesindeki yetiştirme yurtlarından üniversiteye gelenlere ile yüzde 40'ın üzerinde engeli olan öğrencilere de burs verdiklerini anımsattı.
AA