Ulu önder Kadıköy'de 'saygı zinciri' ile anıldı

Ölümünün 78. yılı dolayısıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kadıköy'de 'saygı zinciri' ile anılıyor.

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 78. yılı dolayısıyla Kadıköy'de "Ata'ya saygı zinciri" oluşturuldu

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 78. yılı dolayısıyla Kadıköy'de 6,5 kilometrelik "Ata'ya saygı zinciri" oluşturuldu.

Kadıköy Belediyesi öncülüğünde Cadde Bostan sahilinde gerçekleştirilen etkinlikte yurttaşlar yan yana durarak insan zinciri oluşturdu. Tekneler ve deniz araçları da Atatürk posteri ve Türk bayrakları açtı.

Etkinliğe katılan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e yönelik sevginin her geçen gün arttığını dile getirdi.

Bugün de olağanüstü bir coşkuyla Atatürk'ün anıldığını kaydeden Tekin, şöyle konuştu:

"Maalesef yaşanan çok ağır bir darbe ve gerek ülkemizde yaşanan sıkıntılar gerekse Ortadoğu'daki İslam coğrafyasındaki sorunlar Mustafa Kemal Atatürk'ün ne kadar önemli devrimler yaptığını, ne kadar önemli bir siyasetçi olduğunun önemli kanıtlarından birisidir. Dün gerek Avrupa'da gerekse Ortadoğu'da bir çok siyasetçinin Atatürk ile ilgili söylemleri gerçekten hepimizi duygulandırdı ama aynı söylemleri kendi ülkemdeki siyasetçilerden ve kendi ülkemdeki gazetelerden de görmek isterdim. Ne olursa olsun hava koşullarına göre binlerce insan burada Ata'sını saygıyla anıyor."

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş de her geçen gün Mustafa Kemal Atatürk'ün değer ve öneminin daha çok anlaşıldığını kaydetti.

Yarkadaş, şöyle devam etti:

"Özellikle Türkiye'nin çevresinde gelişen olaylara baktığımızda laikliğin, demokrasinin, seçme ve seçilme hakkının ve en önemlisi özgür yurttaş olmanın değerini her geçen gün daha çok kavrıyoruz. Suriye'de, Irak'ta, Mısır'da, İran'da ve diğer çevre ülkelerde yaşananlara baktığımızda hem Cumhuriyetin hem Mustafa Kemal Atatürk'ün ne denli bir çığır açtığını, nasıl bir devrim yaptığını, bu ülkenin yurttaşlarının bir arada yaşayabilmesi için nasıl önemli bir siyasal bir miras bıraktığını çok daha iyi görüyoruz. Mustafa Kemal Atatürk, emperyalizme karşı verdiği bağımsızlık mücadelesiyle mazlum milletlerin önderi olmuştu. Biz de o malzum milletlerin verdiği bağımsızlık ve özgürlük mücadelesini bugün de sürdürüyoruz ve sürdürmekten de kıvanç duyuyoruz.",

AA