Ukrayna krizinin çözümü için liderler Berlin’de bir araya gelecek

Ukrayna krizinin çözümü için liderler Almanya’nın başkenti Berlin’de bir araya gelecek.

Normandiya formatında yarın görüşecek olan liderler Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko olacak.

Ukrayna Devlet Başkanlığından yapılan yazılı açıklamadan edinilen bilgilerde, Poroşenko’nun, Hollande ve Merkel ile üçlü telefon görüşmesi yaptığı yer aldı.

Açıklamada, “Taraflar, 19 Ekim’de Berlin’de, Rusya’nın Minsk Anlaşmasının güvenlik politikaları ile ilgili kısımlarını yerine getirmeye zorlanması amacıyla Normandiya formatında liderlerin toplanması için anlaştı.” ifadesi kullanıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de yarın gerçekleştirilecek liderler zirvesindeki yerini alacak.

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov da yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yarın yapılacak toplantıya katılacağını duyurdu. Peskov, “Putin, yarın Hollande, Merkel ve Poroşenko ile görüşmeye katılmak üzere Berlin’e gidecek.” ifadelerini kullandı.

İki yıl önce Normandiya çıkartmasının yıl dönümü dolayısıyla Fransa’da düzenlenen etkinliklerde ilk defa bir araya gelen dört ülkenin lideri, zaman zaman bu krizi çözmek için dörtlü zirveler gerçekleştiriyor.

Dışişleri bakanları seviyesinde de gerçekleşen bu toplantılar, uluslararası kamuoyu tarafından ‘’Normandiya dörtlüsü’’ veya ‘’Normandiya formatı’’ olarak anılıyor.
AA