Üç liderden kritik açıklamalar! Dünyanın gözü bu zirvede

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi'ne katılmak üzere İran'da...

Gerçekleşecek üçlü zirve öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Putin ve Ruhani açıklamalarda bulundu.

“İdlib, kan gölüne dönmemeli”

Ruhani ve Putin'den sonra açılış zirvesinde söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirveden çıkacak sonuçların sabırsızlıkla beklendiğini, gerginliği azaltma bölgelerinden sadece İdlib’in kaldığını, sürecin çok riskli bir yere geldiğini, alınacak kararlarla beklentilerin boşa çıkarılmayacağını, Astana ruhunun özünde asgari müştereklerde buluşma iradesi gösterilmesi olduğunu, bunların ise Suriye'nin siyasi birliğinin sağlanması toprak bütünlüğünü korunması ve ihtilafa barışçıl siyasi çözüm bulunması olduğunu, İdlib'in kan gölüne dönmesinin istenilmediğini söyledi.

“Terör grupları kimyasal silah kullanabilir”

Rusya Devlet Başkanı Putin ise, Suriye’nin yüzde 90'ının kontrol altına alındığını, bu zirvenin ileride Suriye'de atılacak adımları konuşmak için imkan tanıdığını, daha önceki zirvelerde alınan kararların başarıyla uygulandığını, kalan terörist grupların İdlib'deki ateşkes bölgesinde bulunduğunu, çeşitli provokasyonlar hazırladıklarını, bunların içerisinde kimyasal silah senaryolarının da bulunduğunu belirtti.

“ABD'den yapıcı rol beklenemez”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de, bu zirvenin başarılı bir zirve olmasını dilediğini, Suriye'nin yasal hükümetiyle iş birliği yapılması gerektiğini, İran’ın barış için savaştığını, Suriye sorununun çözümü için askeri seçeneğin işe yaramayacağını, kanunsuzca Suriye'de olan ABD'den yapıcı rol beklenemeyeceğini ifade etti.

“Suriye’ye barış ve istikrar getirilmeli”

Barış ve istikrarın Suriye'ye geri getirilmesi mücadelenin önemli bir parçası olduğunun altınız çizen Ruhani, bu mücadelede sivillere zarar verilmemesi gerektiğini, terör örgütlerinin izlediği savaş için savaşmak yolunun yanlış olduğuna inandıklarını, İran’ın barış için savaştığını, kalıcı bir barış elde etmenin terörizmle kesin mücadeleyle sağlanacağını bildiklerini söyledi.

“Siyonist rejim teröristle mücadele edemez”

Ruhani, "İşgalci bir rejim olan siyonist rejimi teröristle mücadele edemezler. Uluslararası toplum yeniden onarım için Suriye hükümetine yardım etmelidir. Suriye'nin geleceği için her türlü yöntemde ilk ve son rol Suriye halkına aittir" ifadelerini kullandı.