Türkiye’nin yüzde 40’ını kaybettik: ‘30 yıl sonra felaket kapıda’

Türkiye’nin sulak alanlarının yüzde 40’ı kayboldu. Türkiye bundan sonraki süreçte kuraklık riski ile karşı karşıya kalabilir.

19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yusuf Demir’in açıklamalarına göre, Türkiye sulak alanlarının yüzde 40’ını kaybetti. ilerleyen zamanlarda Türkiye kuraklık riski ile karşı karşıya kalabilir. Güneyden kuzeye doğru giden bir kuraklık meydana geldiği görülüyor.

Önümüzdeki 30 yıl içinde Türkiye’nin kuraklık ile karşı karşıya kalabileceğini ifade eden Demir, Karadeniz’in dağlarındaki pınarların yüzde 50’sinin kuruduğunu ve Uludağ’ın eteklerinde ciddi sorunlar yaşadığını ve Türkiye son 20-30 yıl içinde elindeki sulak alanların yüzde 40’ını kaybetmiş olduğunu kaydetti.

Gelecek nesillere susuzluk tehlikesini anlatarak, bu sorunun önüne geçilebilmesi için bir devlet politikası geliştirilmesi gerektiğin ifade eden Demir, küresel ısınmaya karşı duyarlı olmanın ne kadar önemli olduğundan bahsetti.

Prof. Demir Türkiye’nin elindeki en önemli su kaynaklarının Dicle ve Fırat olduğunu ifade ederek, nehirlerin önemi ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'nin su kaynağının yaklaşık yüzde 40'ın teşkil ediyor. Dicle ve Fırat'ın üzerine oynanan oyunlar, Türkiye'nin elindeki toplam 112 milyar metreküp suyun yaklaşık 40 milyar metreküpünün Türkiye'den alınmasıdır. Bunun Türkiye'nin elinden gitmesi demek kişi başına düşen suyun 800 metreküplere inmesi demektir.”
AA