Türkiye’den Gazze’ye uzanan yardım eli

Türkiye’den Gazze’ye uzanan yardım eli Eclips adlı gemiyle yarım malzemeleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Türkiye’den yolan çıkan ve Gazze’deki ihtiyaç sahiplerine ulaşan Eclips adlı geminin içinde yer alan ihtiyaç malzemelerinin dağıtımı Türk heyet tarafından gerçekleştirildi.

İkinci yardım gemisi de Gazze’ye ulaştı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) Gazze Temsilcisi Muhammed Murteca, yardımla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye'nin geçici Kudüs Konsolosu Burç Ceylan başkanlığındaki heyetin, ikinci yardım gemisi "Eclips"i karşılamak üzere Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı'ndan Gazze'ye ulaştığını belirtti.

Heyette aralarında Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve TİKA'nın da bulunduğu hükümet kurumlarından 14 temsilcinin bulunduğunu ifade eden Murteca, söz konusu heyetin yardımların dağıtılmasında koordinasyonun sağlanması için yetkililerle görüşmek üzere Gazze'deki Sosyal İşler Bakanlığı'na gittiğini kaydetti.

Gazze'deki ihtiyaç sahiplerine insani yardım götürmek için cuma günü Mersin Uluslararası Limanı'ndan yola çıkan "Eclips" adlı ikinci gemi pazartesi günü İsrail'in Aşdod Limanı'na ulaşmıştı.

Gemideki yardım malzemelerinin ilk bölümünün öğleden sonra Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'na ulaşması bekleniyor.

Sınır Kapısı Müdürü Munir el-Galban da yardımların yüklendiği 6 tırın akşam saatlerinde Gazze'ye gireceğini aktardı.

Türkiye bayram öncesinde Filistin halkının gerekli ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla AFAD organizatörlüğünde düzenlenen gemide 2 bin 500 ton insanı yardım malzemesi gönderdi. yarım malzemeleri içinde 100 bin çanta, defter, silgi, kalem gibi kırtasiye malzemeleri ile gıda ve kıyafetler ve çocuklar için bin adet bisiklet ve engelliler için 100 adet tekerlekli sandalye bulundu.

İlk yardım gemisi Lady Leyla idi

Gazze'deki ihtiyaç sahiplerine insani yardım götüren ilk gemi "Lady Leyla", "İyilik gemisi Gazze yolunda" sloganıyla 1 Temmuz'da Mersin Limanı'ndan hareketinin ardından 3 Temmuz'da İsrail'in Aşdod Limanı'na demir atmıştı. Söz konusu gemide pirinç, şeker ve un gibi temel gıda maddelerinin yanında giysi, ayakkabı ve çocuklar için oyuncaklardan oluşan yaklaşık 11 bin ton yardım malzemesi bulunuyordu.