Türkiye’de Yerli Araçta Son Durum Ne?

Türkiye'nin yerli otomotiv konusunda çalışmaları projeler dahilinde devam ediyor.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalarda Türkiye'nin özellikle önümüzdeki yıllarda ilk yerli otomobili göreceği ve 2019 itibariyle otomobilin piyasaya sunulacağı belirtildi. Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda, yerli otomobil çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini de açıklanırken özellikle Bakan Özlü yaptığı açıklamalarda oldukça iddialı tanımlar kullandı. Devletin destekleyeceği ve özel sektör ile devletin bir arada çalışma göstereceği yerli otomobilin, Türkiye adına çok önemli olduğunu söyleyen Bakan Özlü, bu çalışmalar ile birlikte yerli otomobilin istenen duruma gelebileceğini söyledi.

Yerli Otomobil Merak Ediliyor

Konu ile ilgili yapılan açıklamalar özellikle Türkiye'de geniş yer bulurken Türkiye'deki yerli otomobil projesi Türkiye dışında dahi konuşuluyor. Öyle ki Türkiye'nin bu alanda başarıya ulaşması , aynı zamanda ekonomik anlamda da avantaj sağlayacak. Bu bakımdan farklı Avrupa ülkelerine bu otomobilin İHRAÇ edilmesi ve yüksek gelir sağlanması da mümkün olabilecek.

Bakan özlü tarafından yapılan açıklamalarda, özellikle Türkiye otomotiv sektörünün yerli otomobil ile birlikte çok daha iddialı bir hale geleceğini belirtildi. Bu durum büyük bir beklenti yarattığı gibi hedeflerin gerçekleşmesi halinde Türkiye ekonomisine yönelik önemli bir katkı sağlanmış olacak. Bu açıdan yapılan açıklamalar ile gözlerin yeniden çevrildiği yerli otomobil projesi, önümüzdeki günlerde çok daha fazla gündeme gelmeye devam edecek.