Türkiye'de Siber Tehdit Çok Fazla!

Microsoft tarafından yapılan yeni da Türk kullanıcılarının yüzde 71'nin çevrimiçi tehditlere maruz kaldığı belirtildi.

Microsoft geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği bir araştırmada 14 ülkede Dijital Nezaket Endeksi'ni oluştur. Oluşturulan bu endeks ile birlikte ülkelerde yaşanan sanal sorunlara dair önemli çıkarımların yapılması söz konusu olurken en çok dikkat çeken Türkiye'deki çevrimiçi tehditlere maruz kalan kullanıcı sayısının yüksek olmasıydı.

Türkiye'de Rakamlar Fazla!

Yapılan araştırmalarda yetişkinlere ve gençlere yönelik farklı sorular sorulurken katılımcılar 13 ile 17 yaş arası ve 18 ile 70 4 yaş arası olmak üzere iki farklı gruba ayrıldı. Türkiye'nin dışında Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Şili ve Çin gibi farklı ülkelerin de dahil edildiği araştırmalarda Türkiye pek çok kategoride üst sıralarda yer aldı.

Özellikle davranışsal risk kategorisinde Türkiye ortalamanın da üzerindeki bir oranıyla birinci sırada yer aldı. Türkiye'nin diğer ön plana çıktığı kategori ise nefret söylemleri oldu. Öyle ki elde edilen sonuçlara göre Türkiye nefret söylemlerinden ilk sırada yer aldı. Ayrıca mahremiyete karşı tehdit oluşturabilecek cinsel içerikli mesajlaşma oranlarında da yine ön planda olunması Türkiye'de sosyal medya kullanımının ve internetin doğru bir şekilde yapılmadığını gösterdi.

Yapılan araştırmalar benzer problemleri hemen hemen tüm ülkelerde de yaşandığını gösterirken özellikle diğer ülkelerde bu oranların düşük olması gözlerden kaçmadı.