Türkiye, Google'da En Çok Neleri Aradı?

Google tarafından aylık olarak paylaşılan raporlara göre özellikle Türkiye'de en çok aranan kelimeler belli oldu.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de en çok kullanılan arama motoru Google. Google tarafından yapılan açıklamalarda, Temmuz ayı itibariyle en çok aranan kelimelerin neler olduğu listelendi. Açıklamalar doğrultusunda Temmuz ayı dahilinde Türkiye'deki arama durumu da netlik kazanmış oldu.

Neler Arandı?

Yapılan paylaşımlara göre Google üzerinden en çok yapılan araştırmalar arasında sosyal ağların olması dikkatlerden kaçmadı. Öyle ki kullanıcılar Facebook, YouTube, Sahibinden.com gibi sitelere giriş yapabilmek amacıyla sosyal ağları kullanıyor. Bu nedenle de kullanıcıların bu alışkanlıkları Google üzerinden yapılan sorgulamaların daha çok bu kelimeler üzerine yoğunlaşmasına neden oluyor.

Paylaşılan son rapora göre en çok aranan kelimeler; YouTube, Facebook, hava durumu, sahibinden, Google, haber, son dakika, haberler, Instagram. 7 aylık süreç içerisinde aramadaki hacmi artan kelimeler ise İçerde son bölüm, son depremler, Survivor ve TV8 oldu. televizyon sektörüne yönelik yapılan araştırmalarda TV8 ve bu kanalda yayınlanan programların ön planda olması ise dikkatlerden kaçmadı.

Sağlık sektörüne yönelik yapılan aramalarda ise bebek, hastane ve gebelik gibi arama kelimeleri tercih edildi. Seyahat kategorisinde en çok araştırılan illerden birisi İstanbul olurken daha çok uçak bileti ve Türk Hava Yolları'na yönelik araştırmalar yapıldı. Spor kategorisinde ise Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray en çok aranan takımlar arasında yer aldı.