Türkiye, Cumhuriyet'in 93. yılını kutluyor!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, bu yıl vatandaşların daha fazla katılımının sağlanacağı etkinliklerle kutlanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 93. kuruluş yıl dönümü tüm yurtta, KKTC'de ve yurt dışındaki temsilciliklerde çeşitli törenlerle kutlanıyor.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programı çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anıtkabir'deki törenin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde devlet erkanının kutlamalarını kabul edecek.

KUTLAMALAR CUMHURİYETİN TEMELLERİNİN ATILDIĞI BİRİNCİ MECLİSTE

Kutlamaların adresi Atatürk Kültür Merkezi (AKM) yerine Cumhuriyetin temellerinin atıldığı ve geliştirildiği, milli iradenin temsil edildiği Birinci Meclis ve TBMM olacak.

Düzenlenecek geçit töreni TBMM ile Birinci Meclis arasında yapılacak. Birinci Meclis'in önünde, Mehteran Birliği, 16 Türk Devletinin bayraklarının da yer alacağı alanda konser verirken, asker, polis, gazi ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan gruplar TBMM'den Birinci Meclise yürüyecek.

Geçit törenine, Çanakkale, Kurtuluş, Kore ve Kıbrıs savaşlarını temsilen 120 askerin oluşturduğu tarihi bölük ve 210 kişilik tarihi Osmanlı Birliği'nin yanı sıra Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının himayesindeki yabancı öğrenciler kendi ülkelerinin bayraklarıyla renk katacak.

Cumhuriyetin 93. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Ankara Büyükşehir Belediyesi de fener alayı organize edecek.

15 TEMMUZ GAZİLERİ VE ŞEHİTLERİN AİLELERİ GEÇİT TÖRENİNDE YER ALACAK

15 Temmuz 2016 arihinde Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yapılan darbe girişimine karşı mücadele esnasında şehit olanların yakınları ile gaziler ve gazi yakınları da hem geçit töreninde hem de fener alayında yer alacak.

CUMHURİYET BAYRAMI RESEPSİYONUNA 2 BİN KİŞİ DAVET EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanılığı Külliyesi'nde bir resepsiyon verecek. Resepsiyona siyasiler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehit yakınları, gaziler, sanatçılar, milli sporcular, akademisyenler ile askeri ve sivil protokolden 2 bin kişi davet edildi.

AA