Türk Telekom’da FETÖ yapılanması:16 gözaltı

Darbe girişimi ardından başlatılan soruşturmalar kapsamında ‘ByLock’ uygulamasını kullandığı tespit edilen kişiler gözaltına alınıyor.

Türk Telekom’da Fetullahçı terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturmaları kapsamında örgütün şifreli haberleşme programı olduğu tespit edilen "ByLock"u kullandığı iddia edilen 20 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Operasyonda, son edinilen bilgilere göre 16 kişi yakalandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca yürütülmekte olan FETÖ soruşturması halen sürüyor.

Soruşturma dahilinde, daha önce Türk Telekom'da çalışan, bir kısmı ayrılan, bir kısmı ise açığa alınan personelin, FETÖ'nün şifreli haberleşme programı olan "ByLock"u kullandığı bilgisinin alınması üzerine savcılık operasyon gerçekleştirdi.

Soruşturmayı yürüten savcılık, "ByLock" kullandığı belirlenen 20 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Bunun üzerine İstanbul merkezli birçok ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda, 16 kişi yakalandı. Hakkında gözaltına kararı bulunan 4 kişi ise halen aranıyor.

Türk Telekom’da FETÖ yapılanması

Türk Telekom'daki FETÖ yapılanmasına yönelik soruşturmada, bugüne kadar 55 kişi tutuklanmış, 38 kişi ise adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmıştı. Yine aynı kapsamda, adreslerinde aranan ancak bulunamayan 30 şüpheli hakkında ise ''terör örgütüne üye olmak'' suçundan hakimlikçe yakalama kararı verilmişti.

AA