Türk Milleti yurt genelinde Ata'sını anıyor

Türkiye Cumhuriyeti'nin mimarı ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 78. yılında yurt genelinde törenlerle anıldı.

Büyük Önder Atatürk'ün ebediyete intikalinin 78. yılı dolayısıyla Ulus Atatürk Heykeli önünde anma töreninde Ondokuz Mayıs Üniversitesinden gelen 50 kişilik öğrenci grubu, büyük bir Türk bayrağı açtı.

Saat 09.05'te sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunan vatandaşlar, daha sonra İstiklal Marşı okudu. Bu sırada bayraklar yarıya çekildi.

Taksim'de tören

Ulu Önder Atatürk, ebediyete intikalinin 78. yılında Taksim Meydanı'nda anıldı. Taksim Cumhuriyet Anıtı'ndaki anma töreni İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Birinci Ordu Komutanı Korgeneral Musa Avsever'in yerlerini anmasıyla başladı.

Anıta çelenk sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı'yla tören sona erdi.

Türkçe ve İngilizce anons yapıldı

Atatürk Havalimanının Dış Hatlar Gidiş Terminalindeki pasaport kontrol noktasının önünde düzenlenen tören öncesinde, İngilizce ve Türkçe bilgilendirme anonsu yapıldı.

Törene katılan çalışanlar ile bazı yolcular saatler 09.05'i gösterdiğinde sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulundu.

Bu arada, E-5 karayolu üzerinde seyir halindeki bazı araçlar, saat 09.05'te durdu. Duraklarda metrobüsten inen vatandaşlar da Büyük Önder Atatürk için saygı duruşunda bulundu.

Seyir halindeki kimi araçların da korna çalarak, sirenlere eşlik etti.

Ata'ya saygı yürüyüşü düzenlendi

Beşiktaş Belediyesince bin 11 metrelik Türk bayrağıyla "Ata'ya Saygı" yürüyüşü düzenlendi.

Programı kapsamında Barbaros Bulvarı Sabancı Lisesi önünde toplanan vatandaşlar, öğrenciler ve belediye çalışanları, bin 11 metrelik Türk Bayrağıyla Dolmabahçe'ye yürüyüşe geçti.

Saat 09.05'te Dolmabahçe'ye varan vatandaşlar burada saygı duruşunda bulundu. Yürüyüşe katılanlar daha sonra Dolmabahçe'de düzenlenen anma törenine katıldı.

Kadıköy'de "Ata'ya saygı zinciri"

Kadıköy'de 6,5 kilometrelik "Ata'ya saygı zinciri" oluşturuldu. Kadıköy Belediyesi öncülüğünde Cadde Bostan sahilinde gerçekleştirilen etkinlikte yurttaşlar yan yana durarak insan zinciri oluşturdu.

Tekneler ve deniz araçları da Atatürk posteri ve Türk bayrakları açtı.

İzmir'de tören düzenlendi

Büyük Önder Atatürk'ün ebediyete intikalinin 78. yılı dolayısıyla İzmir'de de tören düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı'nda saat 08.40'ta yapılması planlanan Atatürk Anıtı'na çelenk sunma töreni, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun alana gecikmesi nedeniyle yaklaşık 10 dakika geç başladı.

Anıta çelenk bırakılmasının ardından saat 09.05'te saygı duruşunda bulunuldu. Bu sırada sirenler çaldı. Meydanın yanındaki yolda sürücüler araçlarını durdururken, yayalar da saygı duruşuna eşlik etti.

Tören boyunca Kur'an okudu

Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören boyunca 70 yaşındaki Fatma Çoban'ın Atatürk Anıtı'nın arka kısmında Kur'an-ı Kerim okuması dikkati çekti.

İstiklal Marşı ve saygı duruşu sırasında gözyaşlarını tutamayan Çoban, gazetecilere yaptığı açıklamada, her yıl 10 Kasım'da anıta gelerek Kur'an okuduğunu belirtti.

AA