Türk Kızılayı kan bağışında rekora koşuyor

Ülkenin tüm il ve ilçelerinde gerek gezici TIR'larla, gerek kurulan çadırlarla, gerekse hastanelerde düzenlenen kampanyalarla kan bağışı alan Kızılay, rekora imza atıyor.

Türk Kızılayı'ndan yapılan açıklamada, geçen yıl Ocak-Ekim döneminde topladığı 1 milyon 419 bin 20 ünite kanın bu yılın aynı döneminde yüzde 12 artışla 1 milyon 590 bin 959 üniteye çıktığı belirtildi. Türkiye'de 3 bin 116 personel, 17 bölgedeki 65 kan bağış merkezi ve mobil kan bağışı araçlarıyla hizmet veren Türk Kızılayı, gönüllü, güvenli ve düzenli kan bağışı programını 2005 yılından itibaren sürdürüyor.

9 AYDA 1 MİLYON 600 ÜNİYE KAN BAĞIŞLANDI

Kuruma, geçen yıl 9 aylık dönemde 1 milyon 419 bin 20 ünite kan bağışlanırken, bu yılın aynı döneminde 1 milyon 590 bin 959 ünite kan topladı. Buna göre Kızılay, kan bağış oranında geçen yıla göre yüzde 12'lik bir artış sağladı.

Bu yılın 9 aylık döneminde alınan kanların geçen yılın aynı dönemine göre değişimine bakıldığında en fazla artışı yüzde 37 ile Van BKM gerçekleştirdi. Artış oranında yüzde 23 ile Samsun ikinci, Malatya BKM üçüncü, yüzde 22 ile Kuzey Marmara BKM dördüncü sırada yer aldı.

BAĞIŞÇILARIN ÖNEMLİ ÇOĞUNLUĞU ERKEKLERDEN OLUŞUYOR

İstatistiklere göre, ülkemizde kan bağışçıların büyük ççoğunu erkekler oluştururyor. Kan bağışında bulunanların yüzde 13'ü kadın, yüzde 87'si erkeklerden oluştu. Geçen yıl kadın bağışçıların oranı yüzde 11 olarak kayıtlara geçmişti.

KINIK: "NÜFUSUN SADECE YÜZDE 3'Ü KAN BAĞIŞINDA BULUNUYOR"

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, ülke genelinde 17 bölge kan merkezi, 65 kan bağışı merkezi, 53 kan alma birimi ve 150 mobil kan alma ekibiyle her gün 250'den fazla noktada kan bağışı topladıklarını belirterek, "Çok ciddi mesafeler aldık. Artık kan bağışı sayımız yılda 2 milyonu aşıyor. Kampanyalarımızla düzenli kan bağışçısı oranını da arttırmaya çalışıyoruz. Nüfusumuzun sadece yüzde 3'ü kan bağışı yapıyor. Bunu gelişmiş ülkelere yaklaştırmalıyız." diye konuştu.