Türk askeri Doha'ya ulaştı

IŞİD’e destek verdiği gerekçesiyle Körfez ülkelerince ambargoya maruz kalan Katar’a asker gönderen Türkiye ülkedeki ilk tatbikatını yapacak.

Terör örgütü IŞİD’e destek verdiği gerekçesiyle birçok körfez ülkesi tarafından ambargo uygulanan Katar’a Türkiye’den ilk askerler tatbikat gerçekleştirmek üzere gitti. Türkiye yaşanan körfez krizinin hemen ardından Katar’a asker göndermeye karar vermişti.

Katar’ın başkenti Doha’ya varan Türk askerlerinin ilk tatbikatı Al Jazeera’da yer alan haberden edinilen bilgilere göre, Tarık Bin Ziyad askeri üssünde gerçekleştirilecek.

Katar Savunma Bakanlığı, ilk tatbikatın Tarık Bin Ziyad askeri üssünde bulunan Katar birliklerine Türk askerlerinin katılımıyla başlayacağını duyurdu.

Tatbikatlar iki ülkenin savunma kapasitelerinin teyit edilmesi amacıyla önceden planlanmış ortak bir anlaşmanın parçası.

Haziran ayının başında Türk hükümeti Katar ile Türk askerinin Körfez'deki askeri birliklerde olmasına ilişkin ayrı bir anlaşmaya varmıştı..

Türkiye Körfez ülkelerinin 5 haziran'da Katar'a uyguladığı ambargoya karşı Katar'a destek oluyor. Ankara taraflar arasında arabuluculuk yapmayı deneterek krize bir çözüm bulmaya çalışıyor.

İki haftalık süre doldu

Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn'in, 5 Haziran'da Katar'la tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmasının ardından üç ülke de Katar'daki vatandaşlarını geri çağırmış, ülkelerinde yaşayan Katarlılar'ın ise kendi ülkelerine dönmelerini istemişti.

Her iki tarafa da verilen 14 günlük süre ülkelerin yerel saatiyle gece yarısı doldu.

Bu üç ülkenin vatandaşı olup ülkelerine dönenler ile bu ülkelerde yaşayıp da Katar'a dönenlerin sayısı tam olarak bilinmiyor.

Katar'daki İnsan Hakları Ulusal Komitesi, daha önce yayımladığı raporda, Katar'da bu ülkelerin vatandaşı olan 11 bin 387 kişinin bulunduğunu, bu ülkelerde ise bin 927 Katarlının olduğunu açıklamıştı.

Suudi Arabistan2ın başını çektiği 9 ülke 5 Haziran'dan bu yana Katar'ı tecrit etmiş durumda... Diplomatik ve ticari ilişkilerini kesen 9 Körfez ülkesi ile Katar arasında havayolu ile ulaşım kapalı. Katar'a destek veren ülkeler ise Türkiye ve İran.
milliyet.com.tr