Turan: “Anayasa mahkemesinin CHP’nin başvurusunu reddedeceğine eminim”

AK Parti Grup Başkanvekili Turan, CHP’nin KHK’ların iptali için yaptığı başvuruları değerlendirdi.

Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerin (KHK) iptali için başvuruda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi iin AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “CHP, FETÖ ayarlarına dönüyor” ifadesini kullandı.

CHP’nin ‘fabrika ayarlarına bir diğer deyişle Fethullahçı Terör örgütü (FETÖ) ayarlarına dönüyor olduğunu üzülerek görüyoruz” ifadesinin kullanan Turan, CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne KHK’ların iptali için yaptığı başvuruları değerlendirdi. Turan, konuyla ilgili gazetecilerin kendisine yönelttiği soruları yanıtlandırdı.

15 Temmzu başarısız darbe girişimi ile Türkiye’nin olağanüstü bir dönem yaşadığını ifade eden Turan, bu süreçte 250 kişinin şehit olduğunu ve binlerce vatandaşın yaralandığını hatırlatarak, OHAL'de her türlü yasama, idari faaliyetlerin de çok daha farklı bir sistem içerisinde yürütüldüğünü söyledi.

OHAL sürecinde atılan adımlara birçok partinin, derneğin, vakfın, her türlü toplum kesiminin çok yoğun bir şekilde destek olduğunu aktaran Turan,

"Çünkü bu meselenin bir parti meselesi olmadığını, bir devlet meselesi, bir millet meselesi olduğunu milli egemenliğe yönelik bir adım atıldığını herkes, tüm dünya gördü ve buna göre bir tavır aldı” şeklinde konuştu.

OHAL kararı alındıktan sonra KHK'lar yayınlandığını hatırlatan Turan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fakat son dönemde Sayın Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları, bugün de CHP'nin KHK'ların iptali için Anayasa Mahkemesine başvurma süreci bizi bir endişeye sevk etti. Adeta 90 yıllık Mustafa Kemal'in partisinin tekrar fabrika ayarlarına, bir diğer ifade ile FETÖ ayarlarına dönmeye başladığını üzülerek görüyoruz. 17 Aralık'tan sonra yasal hiçbir ayağı olmadığı halde tapeleri yayınlayan, grup toplantılarında Zekeriya Öz'ün iddialarını ortaya koyan ve 90 yıllık tarihine adeta ihanet eden CHP'nin bugün geldiği yerde tekrar KHK'ların iptali başvurusu, Sayın Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları süreci gösterdi ki CHP, FETÖ ile ilgili mücadelemizde bizi yalnız bırakmaya başladı."

“Anayasa mahkemesi başvuruyu reddedecek”

CHP Genel Başkanı kemal Kılıçdaroğlu’nun Başbakan Binali Yıldırım ile bir araya geldiğini ve KHK’ları değerlendirdiklerini aktaran Turan, şunları kaydetti:

"Orada yanlışlarımız varsa bunlar talep edilebilirdi ama anayasanın 148. maddesi açık iken yani OHAL dönemlerindeki KHK'ların iptali için 'Anayasa Mahkemesine gidilemez' hükmü olmasına rağmen başvurulması aslında psikolojik bir adımdır, diye düşünüyorum. Yoksa ben Anayasa Mahkemesinin bu konuda değerlendirme yaptığında zaten 148. maddenin açık olmasından dolayı bu başvuruyu reddedeceğinden eminim. Bundan emin olmak istiyorum, çünkü madde açık. Fakat bir daha söylüyorum, maddenin ne olacağı, kararın ne olacağından öte Türkiye'nin anamuhalefet partisinin FETÖ ile mücadelemizde konuyu farklı bir mecraya çekmesi, Anayasa Mahkemesine götürmesi terörle arasına mesafe koymama görüntüsü vermesi, bizi üzen taraftır."

Turan, CHP'nin, ana muhalefetin, iktidara en yakın partinin bu konuyla ilgili farklı bir izlenim vermesini büyük bir endişe ve şanssızlık olarak değerlendirdi. Partilere hükümetin, devletin yanında durmaları yönünde çağrıda bulunan Turan, şu ifadeleri kullandı:

"Toplumun bize verdiği görevler var. Bu görevlerin gereği olarak terörle mücadelemizde asla gri çizgilere yer vermeyelim. Kim karşı kim değil, bunu net ortaya koyalım.

"Arkaya baktığımızda mahcup olacağımız adımlar atmayalım"

Nasıl ki PYD ile ilgili 'sırtımızı oraya dayayalım' diyenler oldu, PKK ile ilgili 'terör örgütü değilmiş bunlar' diyenler oldu, FETÖ ile ilgili de başka zanlara kapı açmasınlar. Yoksa bugünler gelir ve geçer.

Bu millet terörü yok eder ama dönüp arkaya baktığımızda mahcup olacağımız adımlar atmayalım diye düşünüyorum. 90 yıllık Mustafa Kemal'in partisine de devletin yanında, milletin yanında net olarak durmak yakışır diye düşünüyorum."

AA