Tüketiciler Birliği 'bayram kredisi' konusunda uyardı

Bayram döneminin yaklaşmasıyla bankalar da bir bir ‘bayram kredisi’ kampanyalarını tanıtmaya başladı. Tüketiciler Birliği’nden de kredi kullanımıyla ilgili uyarı geldi.

Bankalar her yıl olduğu gibi bu yıl da geleneksel hale getirdikleri bayram kredisi kampanyalarını yayımlamaya başladılar. Birçok vatandaş kurban kesmek de dahil birçok ihtiyacı için kredi çekmeye başvuracak.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin bankaların uygun koşullarla dağıttığı krediler konusunda uyardı. Vatandaşların 9 günlük bayram tatilinde kredi çekerek bütçelerini zorlamamaları gerektiğini söyledi.

Şahin, bayram kredileri kullanımıyla ilgili yaptığı uyarıda bankaların kendi kar ve menfaatleri için vermeye çalıştığını belirttiği kredilerin, özel günlerde "tavan" yaptığını söyledi.

“Kısa süre rahatlık için bankayla uzun süreli bir ilişki başlatıyoruz”

Kurban Bayramı öncesinde tatil ve alışveriş masraflarının en yüksek seviyeye çıktığını dile getiren Şahin,

''Bankalar kısa süreli ilişkileri sevmedikleri için uzun vadeli kredi yarışına girerler bu zamanlarda. Bu zamanlar bizim için çok kısa bir an, banka için aylar, hatta yıllar sürebilecek ilişkinin başlangıcıdır. 9 günlük bayram tatilinde rahat edeceğiz diye bankalarla 12 aydan başlayan ilişkiler başlatıyoruz. Buna dikkat etmemiz gerekiyor.'' diye konuştu.

"Bizi reklamlar ve kampanyalar değil, ihtiyaçlarımız yönlendirmelidir"

Şahin, tüketicilerin reklamların cazibesine kapılarak, geri ödemeyi kendileri yapmayacakmış gibi bir düşünceye kapıldıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

''Krediyi verecek olan banka ama geri ödemeyi yapacak olan da tüketicilerdir. Kimseye düşük gelirli olmadığımızı ispatlamak gibi bir zorunluluğumuz yok. Kurban Bayramı'nın değişmeyen muhabbeti, 'bizim kurbandan 30 kilo et çıktı, ya senin?' sorularının son bulması lazım. Banka ve turizm firmalarının kampanyalarının en kısa tarifi 'aslında birbirimizden farkımız' yoktur. Bizi reklamlar ve kampanyalar değil, ihtiyaçlarımız yönlendirmelidir.''

“Vatandaşlar her zaman ayağını yorganına göre uzatmalı”

Bayram alışverişinin son güne bırakılmaması gerektiğini belirten Şahin, ''Alışverişi son güne bırakmamaya özen göstermeliyiz. Kalabalıkta yapılan alışverişlerde hata yapma ihtimalimiz fazladır. Araştırmak için fazla vakit de olmadığından pişmanlıkla sonuçlanacak bir alışveriş olabilir.'' dedi.

AA