TSK’nın Başika’daki varlığı masaya yatırıldı

Bağdat’a giden Dışişleri Müsteşarı Ümit Yalçın, Irak’taki muhatapları ile Musul operasyonu ile TSK’ın Irak’taki varlığını masaya yatırdı.

Irak yönetiminin gerginliği üst seviyeye taşıyan tavrına karşılık sahadan çekilmeyen Türkiye, bir taraftan da diplomatik ilişkileriyle ilgili girişimlerine devam ediyor. Iraklı muhataplarıyla yakın temasta bulunmak üzere beraberindeki heyetle Irak’ın Bağdat kentine giden Dışişleri Müsteşarı Ümit Yalçın, TSK’nın Musul’daki varlığını ve Musul operasyonu sürecini masaya yatırdı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Başika’da olmasını isteyenin Irak Merkezi Yönetimi’nin olduğunu anımsatan Yalçın, TSK’nın varlığının Irak’ın toprak bütünlüğü için tehlike arz eden bir durum olmadığını aksine Irak’ın bütünlüğünü koruduğunu ifade etti.

Görüşmelerinde Musul’da bulunan terör örgütü DAEŞ’e yönelik gerçekleştirilen mücadeleye koalisyon güçleri kapsamında Başika’daki Türk unsurlarının da katılmış olmasına vurgu yapıldı.

Türkiye’nin ulusal güvenliğinde tehlike oluşturan unsurlar: PKK, PYD, DAEŞ

Akşam’ın haberine göre, Başika'daki TSK birliğinin, DEAŞ’in, Irak topraklarında daha fazla yayılma hedefini engellediğine de değinilen görüşmede, Türkiye'nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturan başta PKK olmak üzere "terör yapılanmaları" da görüşmelerde gündeme getirildi.

Yalçın, bölgenin normal seyrine dönmesi ve Türkiye’ye yönelik tehditlerin sonlanması halinde, TSK’nın Başika’dan çekilebileceğini ifade etti.

Mezhepsel çatışmanın önüne geçilmeli

Bölgedeki mezhep farklılıkları da değerlendirilerek, bu durumun mezhep sel bir çatışmaya zemin hazırlanmasına neden olacak her türlü durumdan kaçınılması gerektiği üzeridne de duruldu.

Çavuşoğlu görüşmeleri değerlendirildi

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın'ın başkanlığındaki Türk heyetinin Bağdat'ta yaptığı heyetlerarası toplantı ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu şunları kaydetti:

“Biz Başika konusunu her zaman iki ülke olarak bir yoluna koyma anlayışımızı ortaya koyduk. Çok gereksiz bir tartışmanın içine giriyorlar. Bu hafta içinde, belki yarın bu sefer Bağdat'tan bir heyet Türkiye'ye gelecek. İki tarafta da esasen bu işi diyalog yoluyla halletme iradesi var.”

Akşam