TSK’dan açıklama: 2 muhalif şehit, 16 muhalif yaralı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Harekatın 65. gününden bilgiler paylaşmaya devam ediyor. TSK’dan alınan bilgilere göre, 2 muhalif şehit olurken 16 muhalif de yaralandı.

Türkiye'nin sınır güvenliğini korumak, bölgedeki terör örgütlerini bertaraf etmek ve bölge halkının toprak bütünlüğünü ve güvenliğini sağlamak amacıyla 24 Ağustos tarihinde TSK tarafından başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı’nda bugün 65. güne girildi.

Harekatın 65. gününde TSK ve muhalif güçlerin 99 DAEŞ ve 9PKK/PYD terör örgütünün ateş altında olduğunu bildirildi. 2 muhalif şehit olurken 16 muhalifin de yaralandığı öğrenildi.

Milliyet'in haberine göre TSK’nın konuyla ilgili açıklamasında 24 Ağustos 2016 tarihinde başlatılan “Fırat Kalkanı Harekatı’nın” Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BM Sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı ile BM’nin DEAŞ’la mücadeleye yönelik almış olduğu kararlar kapsamında devam ettirildiği üzerine durduruldu.

Fırat Kalkanı Harekatı’nın 65’inci gününde, Muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grubunca Mare sektörlerinde karadan sağlanan yoğun ateş desteği ile Aktarin güneyinde yer alan Jabal Khirbat al Kanisah meskun mahallinde kontrolün sağlandığı, bölgede mayın/EYP temizliği faaliyetlerinin devam ettiği belirtildi.

2 muhalif şehit oldu

Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 2 muhalifin şehit olduğu ve 16 muhalifin yaralandığı, DEAŞ terör örgütü unsurlarının Mare güneydoğusunda yer alan Tuways’a yönelik havan saldırısı sonucu ise bir askerin diz altından hafif şekilde yaralandığı bilgisi paylaşıldı.

Milliyet