Trump ve First Lady şaşkınlıkla izledi

ABD Başkanı Trump ve First Lady Melania Trump Fransa ziyaretlerinde gerçekleştirilen savaş uçakları gösterilerini büyük bir şaşkınlıkla izledi.

Fransa'nın başkenti Paris'te Bastille Günü kutlamalarına katılan ABD lideri ile First Lady Melania Trump, büyük ilgi gördü. Trump'lar savaş uçaklarının gösterilerini ağzı açık izledi.

Fransa, ulusal bayramı Bastille Günü'nü görkemli törenlerle kutluyor. Bu yılki törenlerin onur konuğu ise, ABD Başkanı Donald Trump ve eşi First Lady Melania Trump.

Milliyet'te yer alan habere göre, Trump çifti, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un misafiri olarak başkent Paris'teki askeri geçit törenini izledi. ABD Başkanı Donald Trump ve First Lady Melania Trump'ın askeri geçidi büyük bir hayranlıkla izlediği fotoğraflara yansıdı.

Uluslararası haber ajansları, ünlü Champs-Elysees Bulvarı'ndaki törenlerden çok sayıda fotoğrafı dünyaya servis ediyor. Fotoğraflarda, alınan geniş güvenlik önlemleri dikkat çekiyor.

Törene katılanlar ise, şıklığıyla göz kamaştıran First Lady Melania Trump'tan bakışlarını alamadı.

İklim anlaşması büyük çatlak

Paris İklim Anlaşması'ndan ayrılan Trump, Fransa ile karşı karşıya gelmişti. Dün akşam Eyfel Kulesi'nde yemek yiyen iki ülkenin liderleri, tüm sorunları masaya yatırdı.

Ortak basın toplantısında konuşan Trump, "Ülkelerimiz arasındaki dostuluk, kendi aramızdaki diye de eklemeliyim, koparılamaz. Zaman zaman yaşanan anlaşmazlıklar, bizi birlikte tutan özgürlük, kültür ve kader bağımızla kıyaslanamaz bile" dedi.

Fransız Cumhurbaşkanı'nın gündeminde ise Paris İklim Anlaşması ilk sıradaydı. Macron, "ABD’nin Paris Anlaşmasını ve önemini değerlendirme biçimine katılmıyorum. Liderlerin yapması gerektiği gibi bu anlaşmazlığı masaya yatırdık. Bu ihtilaf diğer konuları konuşmamıza engel mi? Hiç bir koşulda, tabi ki değil. Bir çok meseleyle ilgili ortak görüşe ve hedefe sahibiz" diye konuştu.

Fransa, her yıl 14 Temmuz'u adını Bastille Hapishanesi baskınından alan ulusal bayram olarak kutluyor. Söz konusu baskında, kralın hapse tıktığı mahkumlar serbest bırakılmıştı. Fransa Ulusal Bayramı, 1880'den beri her yıl kutlanıyor.

Milliyet