Trump, medyanın İran haberlerine tepki gösterdi!

ABD Başkanı Trump, ülkesindeki medya kuruluşlarının yayınladığı İran haberlerine sosyal medya hesabından tepki gösterdi.

ABD-İran gerilimi tırmanırken ABD Başkanı Donald Trump, ülkesindeki medya kuruluşlarının yayınladığı İran haberlerine sosyal medya hesabından tepki gösterdi.

“Farklı görüşler ortaya konuluyor”

Washington Post ve New York Times gibi yayın organlarında son zamanlarda yayınlanan İran haberlerinin asılsız olduğunu ileri süren Trump, "Yalan haber Washington Post ve yalan haber New York Times, Orta Doğu'daki güçlü politikamla ilgili içeride bir kavga varmış gibi haberler yazıyor. İçeride bir kavga yok. Farklı görüşler ortaya konuluyor ve ben nihai kararı veriyorum. Çok basit bir süreç. Tüm taraflar, görüşler ve yaklaşımlar değerlendiriliyor. Eminim ki İran yakında (bizimle) konuşmak isteyecek" ifadesini kullandı.

“Umarım planlamak zorunda da kalmayız”

ABD Başkanı Trump, son olarak NYT gazetesinin önceki gün yayımladığı "ABD, İran tehdidine karşı bölgeye 120 bin asker göndermeye hazırlanıyor" şeklindeki haberi yalanlamıştı. Trump, "NYT'nin haberi ise kesin yalan haberdir. (Bölgeye asker gönderme) Bunu kesinlikle yapardım ancak böyle bir şeyi planlamadık. Umarım planlamak zorunda da kalmayız. Eğer planlamış olsak bundan daha fazla asker gönderirdik" açıklamasını yapmıştı.

120 bin asker iddiası

NYT gazetesinde yer alan ve adı açıklanmayan üst düzey ABD'li yetkililere dayandırılan haberde, geçen perşembe ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'in Trump'ın üst düzey güvenlik danışmanlarına "İran tehdidine karşı bölgeye 120 bin asker gönderme planını da içeren bir sunum yaptığı" iddia edilmişti.