Trump: Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınmasına karar verdim!

ABD Başkanı Trump, dünyayı ayağa kaldıran kararını resmen açıkladı: Kudüs'ü, İsrail'in başkenti olarak tanıyoruz, elçilik taşınacak dedi.

İsrail'in Kudüs'teki egemenliğinin sınırlarına taraf olmuyoruz diyen ABD Başkanı "Trump Harem-üş Şerif'in statüsü korunmalı" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ortadoğu'yu yangın yerine çevirecek açıklamasından satır başları ise şöyle:

TRUMP: KUDÜS İSRAİL'İN BAŞKENTİDİR

"İsrail Filistin barışı için çalışmaya devam edeceğiz. Ortadoğu barışı için elimden geleni yapacağım. İsrail Filistin çatışmasına çözüm bulunacak. İsrail'in başkenti olartak tanıyacaktı. Bu yasa kongreden büyük çoğunlukla çıkmıştı. ABD'nin büyük elçiliğini Kudüs'e taşıma kararından bertaraf ettiler. Kudüs'ün bu şekilde tanınması gecikti. Bazıları cesaretleri yok dediler. Şimdi İsrail ile Filistin arasında barış anlaşması çalışmaları var. Atılan bu adımı ABD'nin çıkarına olarak görüyorum. İsrail bağımsız ve egemen bir devlettir. Bu şehir başbakan ve cumhurbaşkanının evinin olduğu yerdir."

"İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜMÜ DESTEKLEYECEĞİZ"

Dünyayı ayağa kaldıran kararı kameralar karşısında açıklayan Trump kararnameyi imzaladı.Trump konuşmasında İsrail- Filistin barışı için çalışmaya devam edeceğiz iki devletli çözümü destekliyoruz dedi.

FİLİSTİN'DE ABD VE İSRAİL BAYRAKLARI YAKILDI

Öte yandan dünyanın kilitlendiği tarihi kararın ardından tepkiler gelmeye başladı. Dünyayı ayağa kaldıran karar, Filistin'de öfke patlamasına yol açarken Gazze Şeridi ve Batı Şeria'da düzenlenen gösterilerde ABD ve İsrail bayrakları yakıldı.

AB'DEN KARARA İLK YORUM: BÖLGEYİ YANGIN YERİNE ÇEVİRECEK

Öte yandan Avrupa Birliği, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa, İran gibi birçok ülke ABD'nin Kudüs kararının bölgeyi yangın yerine çevireceği uyarısını yineledi.

ABD'DEN VATANDAŞLARINA FLAŞ UYARI

Trump'ın açıklamasından dakikalar önce ise ABD Dışişleri Bakanlığı ise tüm diplomatik misyonlarına talimat göndererek "Zorunlu kalınmadıkça 20 Aralık'a kadar Kudüs ve Batı Şeria'ya zorunlu olmadıkça seyahat etmeyin" çağrısında bulundu.