Trump ipi göğüsleyen isim oluyor

ABD'nin yeni başkanı Trump oluyor. Tüm anketlerin favorisi Clinton geride kaldı. Trump, şu ana kadar 216 delegeye ulaşırken, Clinton 197 delegede kaldı.

ABD, 45. başkanını seçmek için sandık başına gitti. 2016 Başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi aday Donald Trump, favori Demokrat Parti adayı Hillary Clinton karşısında seçimi önde götürüyor.

ABD başkanlık seçimlerinde şu ana kadar 50 eyaletten 22'sini Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump, 15 eyaletle birlikte başkent Washington DC'yi ise Demokrat Hillary Clinton kazandı. Seçimlerde Trump 216 delegeye ulaşırken, Clinton 197 delegede kaldı. Trump, kritik eyaletlerden Florida dışında Idaho ve Kuzey Carolina eyaletlerinde de kazandı. Bu sonuçlarla Trump seçici kurul delege sayısını 216'ya çıkardı.

BAŞKENT CLİNTON'I SEÇTİ

Demokrat Parti'nin adayı Clinton ise Colorado'da seçimi kazandı. Hemen ardından California'da oy kullanma işlemi sona erdi. En çok delege sayısına sahip California eyaletinde de Clinton'ın kesin zaferi ilan edildi. 55 delegeyi daha hanesini yazdıran Clinton, ayrıca Oregon'dan 7, Hawaii eyaletinden ise 4 delege daha kazandı. Bu sonuçlarla Clinton'ın delege sayısı 197 oldu. Buna göre, 50 eyaletten 22’sini Trump alırken Clinton da 15 eyalet ve başkent Washington DC’yi kazandı. Diğer eyaletlerde oyların sayımı sürüyor.

TRUMP YÜZDE 49, CLİNTON YÜZDE 46,6

Ülke genelindeki oy oranında da Trump önde gidiyor. Trump'ın oy oranı yüzde 49 olurken, Clinton yüzde 46,6 oy oranına ulaştı. Başkan seçilebilmek için eyaletlerin toplam 538 seçici delegesinden en az 270'ini elde etmek gerekiyor. Öte yandan Hillary Clinton'un seçim sonrası geleceği Peninsula Otel'in önüne güvenlik amaçlı kum yüklü kamyonlar çekildi. Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump'ın seçim konuşması yapacağı Midtown Hilton'un önüne de içi kum dolu kamyonların çekilmesi dikkat çekti.

TİMES MEYDANI'NDA SEÇİM SONUÇLARINI BEKLİYORLAR

Amerikalılar, Times Meydanı'nda ve New York'un farklı noktalarında heyecanla seçim sonuçlarını bekliyor. New York'un sembollerinden Empire State binasına da seçim sonuçları ve iki adayın kazandıkları delege sayısı anlık olarak yansıtılıyor.

CLİNTON, DESTEKÇİLERİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Clinton, seçimin kaderini değiştirecek kilit eyaletlerde Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump'ın öne geçmesinin ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada, seçim kampanyasını yürüten ekibiyle gurur duyduğunu belirterek, "Bu gece ne olursa olsun her şey için teşekkür ederim." dedi.

KALİFORNİA'DA SİLAHLI ÇATIŞMA YAŞANDI

ABD'nin California eyaletinde seçim merkezi yakınlarında ateş açılması sonucu yaralanan 4 kişiden bi̇ri̇ni̇n öldüğü, polisle çatışan saldırganın ise ölü bulunduğu bildirildi. Yetkililer iki kişinin durumunun ağır olduğunu açıklarken, polisle çatışmaya giren saldırganın da civardaki bir evde ölü bulunduğu belirtildi. Polis, saldırının seçimle ilgisinin olmadığını, olayın seçim merkezi yakınında gerçekleşmesinin tesadüf olduğunu açıkladı.

TEMSİLCİLER MECLİSİ VE SENATO SEÇİMLERİNDE CUMHURİYETÇİLER ÖNDE

ABD'de başkanlık seçiminin yanı sıra Kongrenin iki kanadı Temsilciler Meclisi ve Senato için de sonuçlar belli olmaya başladı. Resmi olmayan sonuçlara göre, Cumhuriyetçiler, hem Temsilciler Meclisinde hem de Senatoda Demokratlara üstünlük sağlamış durumda. Şu ana kadar açılan sandık sonuçlarına göre, Cumhuriyetçiler 205, Demokratlar ise 138 vekili Temsilciler Meclisine göndermeye hak kazandı. Senato seçiminde de Cumhuriyetçilerin üstünlüğü bulunuyor. Şu ana kadarki sonuçlarda Cumhuriyetçilerin 48, Demokratların ise 46 üyeye ulaştığı bildirildi.

AA