Trafikte 'sabit radar' uygulaması kaldırıldı

‘Sabit radar’ olarak bilinen Trafik Elektronik Denetleme Sistemin’ndeki (TEDES) ‘tuzak’ uygulaması İçişleri Bakanlığı tarafından kaldırıldı.

‘Sabit radar’ uygulamasını kaldırma kararı kalan İçişleri Bakanlığı yeni düzenlemeler yaptı.

Anadolu Ajansı muhabirinin konuyla ilgili edindiği bilgilere göre, halk arasında ‘sabit radar’ şeklinde isimlendirilen TEDES, uygulamanın oluşturduğu bir taklım sıkıntılar nedeniyle, gereksinimler ve vatandaşlardan gelen şikayetler doğrultusunda kaldırılarak yeniden düzenlendi.

Yapılan yeni düzenlemeler ilerleyen zamanlarda TEDES’lerle uygun hale getirilerek uygulamaya konulacak.

İçişleri ile Maliye bakanlıklarınca yapılan değişiklikler şöyle oldu:

"Yerleşim yerleri giriş ve çıkışında yol üstü levhalar ile sabit radar uygulaması olduğuna dair ışıklı uyarı levhaları konulacak.

500 metre öncesinde sürücüye uyarı gelecek

Sabit radar noktalarından 500 metre öncesi ve sonrasında farklı hız limiti uygulanmayacak, 500 metre öncesinde sürücüler hız limitlerini de gösterir şekilde trafik levhalarıyla uyarılacak.

Belirli alanda birden fazla ‘sabit radar’ denetimi olmayacak

Denetim yapılan yolda uygulanan hız limitinin onda birine tekabül eden mesafelerde birden fazla sabit radar denetimi gerçekleştirilmeyecek. Örneğin hız limiti saate 100 kilometre olan yerde 10 kilometre, 70 kilometre olan yerde ise 7 kilometre mesafede aynı yön ve istikamette, birden fazla sabit radar sistemiyle denetim yapılmayacak."

Yetkililer, TEDES'te vatandaşın mağduriyetinin giderilmesini sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmeye gidildiğini, böylece kısa mesafe ve zaman aralığında birden fazla cezalı duruma düşülmesinin önüne geçildiğini kaydetti.
AA