Trafik Sigortası Primleri Yüzde 27 Artacak!

Trafik sigortası ile ilgili yapılan açıklamalarda primlerin yüzde 27 oranında artacağı ifade edildi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken Türkiye'de yoğun bir tartışma yaratan zorunlu trafik sigortası ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

Düzenlemeler Artış Yaratacak

Yeni düzenlemeler sonrasında havuz sistemine geçildiğini hatırlatan Palandöken, bu sistemin esnaf için uygun olmadığını ve yarardan daha çok zarar getireceğini söyledi. Palandöken tarafından yapılan yazılı açıklamada mevcut çalışmalar ve yeni düzenlemeler hakkındaki detaylar vurgulanırken özellikle 40 yıldan beri trafikte olan bir vatandaşın hiçbir kaza yapmaması halinde yeni alacağı poliçede kaza riskini göz önünde bulundurulmasının hiçbir şekilde doğru olmayacağını söyledi.

Özellikle yeni geçilen havuz sistemi ile birlikte bu tip sorunların yaşanmaya başladığını söyleyen Palandöken, bunun çözüm getirmediğini ve pek çok farklı soruna da yol açtığını belirtti. Zorunlu trafik sigortasında uygulanan havuz sisteminin kaldırılması gerektiğini söyleyen Palandöken, yaptığı bu açıklama ile aynı zamanda hükümet temsilcilerine de birer mesaj gönderdi. Kaza sayısı fazla olan kişilerin prim sayısının artması noktasında yapılan çalışmaların olumlu bir katkı sağladığını söyleyen Palandöken, kaza yapmayan kişilerin de bu kapsam altına alınması ve primlerinin artırılmasının doğru olmadığını söyledi.

İstanbul ve Ağrı'daki vatandaşların aynı riski taşımadığını ve sadece belirli bölgelerde dahi bazı alanlarında değişikliklerin görülebileceğini söyleyen Palandöken, trafik sigortası ile ilgili yeni düzenlemelere acil bir şekilde ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.