Trafik önlemleri kapsamında İSPARK servislerden ücret almayacak

Bayram tatilinin ardından işbaşı yapılması ve okulların açılmasının ilk günü olması nedeniyle İstanbullular bugün güne trafik çilesi ile başladı. İBB önlemler aldı.

Birinci Köprü 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde sabahın erken saatlerinde okul servislerinin de trafiğe katılmasıyla birlikte İstanbul’da ciddi bir trafik oluştu. okulların ilk gününde İstanbul’da meydana gelen yoğun trafik İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) verilerine göre yüzde 56 seviyesinde gerçekleşti.

Bugün hem okullar açıldı hem de uzun süren bayram tatilinin ardından çalışanlar için işbaşı yapmak için yollara düştü. Bu nedenle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü trafiğine okul trafiği de eklendi. Oluşan trafik E-5 Karayolu üzerinde araç trafiğine neden oldu.

Sabah saat 06.00’dan öğlen saat 14.00’a kadar ücretsiz olan Belediye Otobüslerinde ise beklenen yoğunluğun oluşmadığı görüldü. Sabah saat 07.00 sıralarında Zincirlikuyu metrobüs durağının ise beklendiği şekilde fazla yoğun olmadığı gözlemlendi.

Sözcü’nün haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için vatandaşlardan toplu taşıma araçlarını kullanmalarını ve toplu taşımada ek seferlerin bugün görevde olacağını söyledi.

Uzunca bir aradan sonra işbaşı yapan çalışanların ve okula giden öğrencilerin oluşturacağı trafik nedeniyle İBB ilk hafta için bir dizi tedbir aldı. İBB’nin aldığı tedbirler arasında ücretsiz toplu taşıma dışında ağır tonajlı araçların trafiğe çıkmaması ve şantiyelerle yollarda bu hafta çalışmanın durdurulması da yer alıyor.

Ayrıca servislere İSPARK ücreti uygulanmayacak ve trafik akışını düzenlemek için de toplam bin 570 polis görev yapacak. Zabıta memurları da ara sokaklardaki trafiğin sağlıklı işlemesi çin görev başında olacak.
Sözcü