Topluklu ayakkabı ile rahat olmanın sırları

Kadınların vazgeçilmezi topuklu ayakkabılar uzun süre giyildiğinde özel bir günü kabusa çevirebiliyor. Acı çekmeden topuklu ayakkabı giymenin püf noktaları haberimizde...

Topuklu ayakkabılar, özellikle çalışan kadınlar için önemli bir yere sahip. Giyildiği anda kadını daha zarif ve şık gösteren topuklu ayakkabılar, aynı zamanda özel bir günü kabusa da çevirebiliyor. Kadınları mutlu eden topuklular, aynı zamanda acı da çektirebiliyor.

TOPUKLU AYAKKABI İLE RAHAT OLMANIN SIRLARI

-Topuklu ayakkabı alırken ayakta denemek ve iki ayakkabıyı da giyerek deneme yürüyüşü yapmak oldukça önemli. Böylece yanlış veya ayağı vuran ayakkabı seçiminin önüne geçebilirsiniz.

- Ayakkabının formu, yani genişliği ve uzunluğu ayak yapınızla uyumlu olursa topuklu ayakkabının ayağınızı acıtma riski de düşüyor.

- Satın aldığınız ayakkabının malzemesi oldukça önemli. Nefes alan, terletmeyen ve doğal malzemeden yapılmış olan topuklu ayakkabılar daha konforlu ve sağlıklı bir yürüyüş vadediyor. Ayakkabının tabanının çok kaygan veya sert olmaması da ayakkabıyı giyerken daha rahat yürünmesine yardım ediyor

- Ayakkabı seçimini akşam saatlerine bırakmak ayak formu genişlediği için daha memnun edici sonuçlar veriyor. Ayak numaranızı sık sık kontrol etmek doğru ayakkabı almayı kolaylaştırıyor.

- Geniş ve güçlendirilmiş topuklara sahip olan ayakkabılar daha rahat giyim sağlıyor. İçinde ayaklarınızın sıkışmadığı ve rahat ettiği topuklu ayakkabılar satın almaya özen gösterin.

- Topuk nedeniyle ayakların ne kadar öne kaydığı da ayakkabı seçiminde önem taşıyor. Fazla öne kaymış olan ayakkabılar ayak şeklinizle uyumlu değildir.

- Topuklu ayakkabınızın içerisinde ayaklarınızın daha rahat etmesi için ortopedik taban yerleştirmesi yapabilir veya ayaklarınızın önüne veya arkasına silikon yastıkçıklar yerleştirebilirsiniz. Böylece topuklu ayakkabı üstünde daha uzun saatler geçirebilirsiniz.

- Her gün aynı ayakkabıyı giymemelisiniz. Böylece ayaklarınızın ağrımasını önlersiniz. Aynı zamanda her gün farklı boyda topuklu ayakkabı giymek de ayak ağrılarını önler.

- Ayak tırnaklarınıza düzenli pedikür yaptırmak ve tırnakları küt kestirmek de rahat topuklu ayakkabı giyilmesinde rol oynar.

- Gün boyu topuklu ayakkabılarınızla rahatça dolaşmak istiyorsanız topuk boyunun 5 cm'i aşmadığı ayakkabıları tercih etmelisiniz. Bu boyun üstündeki ayakkabılar yükseklikleri nedeniyle ayaklarınızın ağrımasına sebep olabilir.