Tombili'nin heykeli bugün açıldı

İstanbul Kadıköy Ziverbey’de bir kaldırım taşında verdiği pozla gönüllerde taht kuran kedi Tombili’nin heykeli pozunu verdiği kaldırıma yerleştirildi.

Kadıköy’de bir kaldırım taşında otururken fotoğraflanan ve ‘unutulmaz’ bir poz veren kedi Tombili’nin ölümünün ardından oturduğu yere heykelinin dikilmesi için change.org’tan toplanan imzalara Kadıköy Belediyesi sessiz kalamadı.

Kadıköy Ziverbey'de Güleç Sokak'ta yaşayan Tombili'nin 1 Ağustos'ta yaşamını yitirmesinin sonrasında, hayvanseverler Change.org’ta Tombili'nin heykelinin yapılması için kampanya düzenledi.

Kampanyada Tombili’nin heykelinin yapılması için 17 bin imza atıldı. "Bıçkın" kedinin heykelinin yapılması kampanyasına, Kadıköy Belediyesi de olumlu cevap verdi ve bu talebi yerine getirdi.

Heykeltıraş Seval Şahin’in gönüllü olarak yaptığı heykel tamamlandı. Sokaktaki kaldırımda unutulmaz pozunu verdiği yere yerleştirildi.

Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Başar Necipoğlu, heykelin açılışında gazetecilere yaptığı açıklamada, sosyal medya üzerinden 17 bin kişinin Tombili'nin heykelinin yapılması talebi olduğunu anımsatarak,

"Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, vatandaşımızdan gelen bu talebi cevapsız bırakmadı. Kadıköy'deki hayvan dostlarımızın desteğiyle, Kadıköylü heykeltraş Seval Şahin tarafından yapılan heykeli özellikle bugün, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü'nde bir farkındalık yaratmak amacıyla açtık." diye konuştu.

Kadıköy halkı da Tombili’nin heykelinin açılışında hazır bulundu. Heykele yoğun ilgi gösteren halk fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi.
AA