Tillerson'dan Türkiye yorumu: "Karşılıklı güveni kaybettik"

Türkiye ile ilişkileri değerlendiren ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, "Karşılıklı güveni kaybettik. Ama bu ilişkileri onarmak için çabalıyoruz" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, İstanbul'daki Petrol Zirvesi’ne katıldıktan sonra Kuveyt'e geçti, öncesindeyse Türkiye ile ilişkileri değerlendirdi. Amerikalı Bakan "Karşılıklı güveni kaybettik. Ama bu ilişkileri onarmak için çabalıyoruz" dedi.

Türkiye ziyaretini ülkesinin İstanbul'daki başkonsolosluğunu ziyaret ederek tamamlayan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, iki ülke arasında güvenin yeniden inşası için yoğun çaba harcadıklarını söyledi.

Tillerson, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la üç farklı zamanda toplam 6 saat süren görüşmeler gerçekleştirdiğini anlattı.

"Toplantılardaki diyaloğumuz dikkate alınırsa işlerin daha iyiye gittiğini düşünüyorum" diyen Amerikalı Bakan, "Aramızda karşılıklı kaybolan güveni yeniden sağlamaya başladık" ifadesini de kullandı.

Rex Tillerson, Konuşmasında "Önümüzde hala birçok sorun var ama bu ilişkiler birçok nedenden dolayı Amerika açısından çok ama çok önemli " dedi ve Türkiye'yle ilişkileri mutlaka onarmaları gerektiğini de ekledi.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır 5 Haziran'da Katar'la tüm diplomatik ilişkilerini teröre destek verdiği gerekçesiyle kesmişti.

Katar'a ticari ambargolar da uygulanmaya başlandı.

Dört ülkenin Katar'a ilettiği 13 maddelik liste ise Doha yönetimi tarafından kabul edilmedi.

Kaynak: NTV