Ticari taksi plakası fiyatlarında yüzde 100'lük artış yaşandı

2011 yılında 800 bin TL civarında satılan ticari taksi plakaları, bu yıl 1.6 milyon TL'den alıcı buluyor. Kiralama ücretleri de yüzde 100 artışla 7 bin TL'ye yükseldi.

2011 yılında ortalamada 800 bin TL'den satılan ticari taksi plakaları, bu yıl 1.6 milyon liradan alıcı buluyor. Son 5 yıldaki dudak uçuklatan artış, kiralama ücretinde de yaşandı. Ücretler, yüzde 100 artışla 6 bin TL'ye yükseldi.

Adeta uçuşa geçen fiyatlar, mal sahiplerinin yüzünü güldürürken, hattı kiralayan esnafı mağdur ediyor.

Karar'dan Ali Yıldırım'ın haberine göre 2011 yılında ticari taksi plakası 800 bin TL iken, 2016’ta bu rakam yüzde 100 artarak 1.6 milyon TL'ye yükseldi. 2011’de ticari taksilere 3 bin lira kira ödeyen esnaf, şimdilerde ise en az 6 bin TL ödüyor. Plakalar yüzde 100 prim yaparken, kazançlar ise enflasyon oranına neredeyse aynı kaldı.

İstanbul’da 2011’de taksi ücretlerine yüzde 8 oranında zam yapılarak, 2.50 lira olan taksimetrenin açılış fiyatı 2.70 liraya, kilometre başına ücret ise 1.60 liradan 1.73 liraya çıkarılmıştı. 2014’te yüzde 10’luk zam yapıldı. Zam sonrası 25 kuruşluk açılış fiyatının 3.20 liraya yükselmesi, taksici esnafının biraz da olsa yüzünü güldürdü. Kilometre başına ücret ise 17 kuruşluk zamla 2 lira olarak gerçekleşti. 2014 yılından sonra gerçekleşen zam ise 2 yıllık bekleme sonunda sadece yüzde 5 olarak gerçekleşti.

KİRA BEDELİ MİNİMUM 6 BİN TL

2011’de taksi kiraları 3 bin liradan başlarken, 2016’da bu rakam minimum 6 bin lira oldu. Yüzde 100 zamla karşı karşıya kalan kiracı esnaf, taksi ücretlerindeki son 5 yılda gerçekleşen zamma tepki gösterdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) taksicilerin yüzde 15’lik zam isteğini değerlendirerek, yeni ücretleri belirledi. Yüzde 5 zam kararı veren UKOME, 3.20 lira olan açılış ücretini 3.45 liraya çıkardı. 2016’da kilometre başına olan 2 liralık ücrette kararla birlikte 2.10 liraya çıkarıldı.


YÜZDE 5 ZAM TEPKİ TOPLADI

Taksiciler, Büyükşehir Belediyesinin zam oranını beklentilerinin altında buldu. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur, taksicilerin gelişime yönelik projelerini görmezden geldiğini iddia etti. Uğru, UKOME yetkililerinin kendi ulaşım ağına düzenli olarak zam yaptığına dikkat çekerken, enflasyonun göz ardı edildiğini dile getirdi. Yahya Uğur, durumu protesto ederek, taksimetre ayarı yaptırmadıklarını belirtti. Uğur, şöyle konuştu: “17 bin 395 taksiden 13 bin 500'e yakınında taksimetresi bulunan TETAŞ önceki yıllarda taksimetre ayarı için sabaha kadar hizmet veriyordu. Ancak geçtiğimiz cumartesi sadece 500 kişi taksimetre ayarı yaptırdı. İki yıldan sonra gelen yüzde 5 oranında bir zammı kendimize hakaret olarak görüyoruz. Taksimetre zammı onaylandıktan sonra da ben ve meslektaşlarım, ortak kararla taksimetre zammını uygulatmadık. Fakat daha sonra bakanlıktan beni arayarak ölçüler kanununa göre bin 767 TL para cezası olduğunu söylediler ve biz üyelerimize ayarlamayı yaptırdık.”


YÜZDE 5'LİK ZAMMI KONTAK KAPATARAK PROTESTO ETTİLER

Atatürk Havalimanı'nda çalışan bir grup taksici, taksimetrelere yapılan yüzde 5'lik zammı, kontak kaparak protesto etti. Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi önünde toplanan taksiciler, ellerinde taşıdıkları dövizlerle duruma tepki gösterdi. Kooperatif Başkanı Fahrettin Can, şu anda taksimetre ayarı yapmayarak pasif bir eylem yaptıklarını ifade ederek, "Aslında çok daha farklı eylemler yapabiliriz. Ama, memleketin durumu ortadayken, böyle bir şeye ortak olmak istemiyoruz. Ancak, yetkililerin de bizi anlamasını istiyoruz. Bu konuda, Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza sesleniyoruz. Yani hangi kritere göre zammın yapıldığını merak ediyoruz.” dedi.