Tesla ABD'de Liderliği Kaybetti

Amerika Birleşik Devletleri'nin önemli markaları arasında yer almayı başaran Tesla, artık en yüksek değere sahip otomotiv firması değil.

Yaptığı üretimler ile kısa süre içerisinde Amerika Birleşik Devletleri'nin önemli markaları arasında yer almayı başaran Tesla, artık en yüksek değere sahip otomotiv firması değil.

Bu konuda gerileme yaşayan marka, sıralamalarda birinci olma şansını yitirdi. Özellikle New York borsasında işlem gören Tesla'nın hisse başına değerinin düşmesi, piyasa değerinin de azalmasına neden oldu. Açıklamalara göre Tesla'nın hisse başına değeri 309.61 dolar geriledi. Bu gerileme ise özellikle markanın kısa süre içerisinde borsada ciddi bir zarar yaşamasına yol açtı.

Yaşanan bu gerileme sonrasında piyasa değeri 47.17 milyar dolara düşen marka, bu nedenle en büyük otomotiv firması olma ünvanını da kaybetti. Bu durum kısa vadede marka için herhangi bir teşkil etmese de özellikle uzun vadede çok ciddi sonuçlar yaratabilir. Özellikle bu zorlu sürecin anlatılmaması ve mevcut krizin devam etmesi markanın daha yüksek bir zarar yaşamasına yol açabilir.

Bu açıdan önümüzdeki günlerden itibaren marka tarafından yapılacak hamleler oldukça dikkat çekecek. Tesla'nın geride kalması ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri'nin en değerli otomotiv markası ise General Motors oldu. Özellikle hisse başına değeri 305.16 Dolar olan marka, kısa süre içerisinde yükseldi ve piyasa değeri 52.22 milyar dolara kadar yükseltmeyi başardı. Bu durum markanın sektörde daha etkin bir şekilde yer almasını sağladığı gibi kısa süre içerisinde dikkat çekti ve kişiler borsada daha çok General Motors’dan yana seçim yapmaya başladı.