Terör mağduru okul üniversiteye en çok öğrenci yerleştiren okul oldu

Van’ın İpekyolu ilçesinde 2 yıl önce bölücü terör örgütü PKK mensupları tarafından yakılan okul kentte üniversiteye en çok öğrenci yerleştiren okul oldu.

2 yıl önce bölücü terör örgütü PKK mensupları tarafından yakılan Van Niyazi Türkmenoğlu Anadolu Lisesi üniversite sınavlarında kentte en çok başarı gösteren okul oldu. Van ilinde en çok üniversiteye öğrenci yerleştiren okul teröre inat Niyazi Türkmenoğlu Anadolu Lisesi oldu.

bundan 2 yıl önce Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu'nun yaptığı çağrıyla 6-7 Ekim tarihlerinde Kobane bahanesiyle 35 ilde PKK/PYD sempatizanlarının gerçekleştirdiği şiddet olaylarında kamu binaları ve iş yerlerinin yanı sıra okullarda da büyük hasar almıştı.

2 yıl önceki 6-7 Ekim Kobane olayları sırasında Tunceli'de 2, Mersin'de 3, Diyarbakır'da 34, Şırnak'ta 13, Adıyaman'da 1, Batman'da 4, Şanlıurfa'da 19, Bitlis'te 8, Bursa'da 2, Gaziantep'te 1, Mardin'de 36, Muş'ta 6, İstanbul'da 11, Bingöl'de 2, Hakkari'de 28, Siirt'te 13, Van'da 30 okul önemli ölçüde hasara uğramıştı.

Saldırılarda yakılan Van Niyazi Türkmenoğlu Anadolu Lisesi, devlet desteğiyle onarılmış ve yeniden kullanıma hazır hale getirilmişti.

Okul aynı zamanda kentte TEOG’tan en yüksek puanla öğrenci alan okul oldu.
AA