Tereyağı, diyabeti azaltıyor

650 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, tereyağı kalp hastalıklarına yol açmadığı gibi, Tip 2 diyabette az da olsa azalma sağlıyor.

Tereyağı, kardiyovasküler hastalıklar yönünden bir kez daha aklandı. Yaklaşık 650 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, tereyağı kalp hastalıklarına neden olmadığı gibi Tip 2 diyabette az da olsa azalma sağlıyor. Araştımanın sonuçları, vatandaşlara tereyağı tüketmeleri konusunda öneride bulunan Prof. Dr. Canan Karatay'ı da destekler nitelikte.

DİYETTE TEREYAĞINI KISITLAMAK MANTIKLI GÖRÜNMÜYOR
Tereyağı tüketimi herhangi bir kardiyovasküler hastalık (KVH), koroner kalp rahatsızlığı ve inmede artışa neden olmadığı gibi, Tip 2 diyabeti de bir miktar azaltıyor. Tereyağı tüketimi ve kardiyometabolik sonuçlarla ilgili anahtar kelimeler kullanarak 9 veritabanının bir yıl süre ile incelendiği araştırmada, prospektif kohort veya randomize klinik çalışmalarda tereyağının ölüm, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve inme üzerine etkileri incelendi. Araştırma, Medimagazin'de yer alan ve PloS One'da yayımlanan araştırmayı yapan bilim insanlarına göre, tereyağı için yararlı bir besin demek için herhangi bir kanıt olmasa da en azından KVH yönünden etkisiz olduğu söyleniyor. Araştırmacılara göre diyet önerileri yaparken tereyağını kısıtlamak mantıklı görünmüyor.

Ntv